Dzień o Suszy i Retencji w Ministerstwie Klimatu

Tradycyjnie na całym świecie 17 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Z tej okazji Ministerstwo Klimatu wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska, Fundacją BOŚ oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, PGW Wody Polskie oraz Instytutu Ochrony Środowiska zaprosiło uczniów i nauczycieli z całej Polski na warsztaty on-line "Dzień o Suszy i Retencji w Ministerstwie Klimatu”.
Wprowadzenia naukowego do tematu dokonał prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki UW krótkim wykładem „Susza, woda, klimat”.
Debatę ekspertów “Susza w Polsce- jakie działania powinniśmy podjąć?” o tym, jak walczyć z suszą poprowadził Minister Klimatu Michał Kurtyka. W debacie wzięli udział: Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa, Joanna Sasal z PGW Wody Polskie, Michał Marcinkowski, hydrolog z Instytutu Ochrony Środowiska oraz Marek Kamiński – znany polarnik i podróżnik ekstremalny.

Następnie oglądający mieli okazję oglądnąć felieton Mai Popielarskiej “Co Ty możesz zrobić, żeby przeciwdziałać skutkom suszy w Twoim ogrodzie?”
Każdy uczestniczący mógł sprawdzić swoją wiedzę w specjalnym interaktywnym quizie klimatycznym z nagrodami.
Podczas wydarzenia wielokrotnie zwrócono uwagę, że Polska należy do krajów ubogich w wodę. Wpływają na to m.in. niekorzystne zmiany klimatu oraz zabetonowanie polskich miast. Dlatego tak ważne jest, żeby rozsądnie gospodarować wodą i zatrzymywać jak najwięcej deszczówki.

Dzisiejsze wydarzenie było doskonałą okazją do zastanowienia się nad tym, co my lokalnie możemy zrobić w celu przeciwdziałania suszy.
Dziękuję wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy mimo dnia wolnego od zajęć dydaktycznych przyłączyli się do wydarzenia.

Nauczyciel biologii i chemii
Małgorzata Maruszak-Kobas