Gminny Konkurs Wielkanocny „A jo mały pucherocek - oracje pucheroków on-line”.

Trochę historii….Pucheroki

Sama nazwa wzięła się od łacińskiego słowa puer - chłopiec. Tytułowe puchery, to żacy Akademii Krakowskiej, których życie codzienne  w średniowiecznym mieście do łatwych nie należało. Obowiązywała bardzo ścisła dyscyplina, warunki mieszkania w bursach były surowe, wręcz spartańskie, nauka trwała od świtu do zmierzchu. Zimą dokuczał chłód, latem gorąco. Największą jednak przeszkodą były wysokie koszty nauki. Jeżeli rodzina nie była nazbyt bogata lub nie udało się znaleźć dobrodzieja, który zgodził się finansować naukę syna, studia na akademii były niezwykle trudne, głodne i chłodne. Wielu ubogich żaków, aby podołać trudom utrzymania, zmuszonych było do chodzenia po prośbie. Widok żaka chodzącego od drzwi do drzwi z cynowym garnuszkiem lub glinianą miską nie dziwił nikogo w dawnym Krakowie. Krakowskie mieszczki często wspomagały zgłodniałych pucherów miską ciepłej strawy lub kawałkiem chleba. Chodzenie studentów po prośbie stało się wręcz ich prawnym przywilejem.

Pierwszą wzmiankę o pucherokach odnotowano w XVI wieku. Krakowscy żacy  odwiedzali również  podkrakowskie wsie. W Bibicach była filia krakowskiej szkoły, prawdopodobnie kolegium Nowodworskiego, stąd też w tej okolicy obecność puerów.

Zwyczaj przetrwał do dziś. Pucheroki zobaczyć można  w  Bibicach, Zielonkach i  Trojanowicach.

Dzisiejsze pucheroki to chłopcy a nawet dziewczynki  w wieku szkolnym ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, na głowach noszą wysokie, stożkowate czapki ozdobione kolorową bibułą, twarze smolą sadzą. W pasie przewiązani są powrósłami. W jednej ręce mają koszyk, a w drugiej – drewnianą laskę – puchę, z długą rękojeścią, oplecioną bibułą. W czasach współczesnych widzimy, że ten piękny, świąteczny zwyczaj wyraźnie ewaluuje. Dopuszcza się bowiem do udziału dziewczynki, co dawniej nie miało miejsca z racji historycznego pochodzenia pucheroków, bo pucherok – to chłopiec, tradycyjne czapki pokrywano słomą, teraz jest to kolorowa bibuła, treść wygłaszanych oracji też jest nieco zmieniona, dostosowana do współczesnej polszczyzny, z zachowaniem jednak obecnych regionalizmów. Jedno jest pewne – obyczaj jest wciąż żywy, zachował swój wymiar czasowy – pucheroki chodzą w Niedzielę Palmową. A w tak krystalicznej postaci i formie nie mógł przetrwać, bowiem kultywują go współczesne dzieci, które żyjąc w XXI wieku postrzegają go w ten sposób, ale cyklicznie, co roku biorą  w nim udział, chcąc ocalić od zapomnienia. Świadczy to o umiłowaniu Małej Ojczyzny oraz uszanowaniu dziedzictwa kulturowego regionu, tak mocno wpisanego w dziedzictwo historyczne Polski.

W związku z tak piękną tradycją w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano Konkurs na orację pucheroka  dla klas młodszych „ A jo mały pucherocek ..” Do udziału zostały zaproszone szkoły z całej gminy Zielonki. Sytuacja  związana z pandemią Covid 19 spowodowała, że uczestnicy nie mogli spotkać się i wygłosić oracji. Zaproponowano inne zasady konkursu. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu przez uczestnika  filmiku, w którym prezentuje wybraną orację.

Jury dokonało oceny nagrań, biorąc pod uwagę zgodność z tematem konkursu, oryginalność, kreatywność, rekwizyty. Uczestnicy przesłali przepiękne oracje, które wygłaszali jak na prawdziwych pucheroków przystało. Pojawili się zarówno w warunkach szkolnych, domowych a także w pięknie zaaranżowanym wiejskim podwórku. Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”.

Po długich debatach przyznano następujące miejsca:

Franciszek Pietrzyk, Zielonki,
Kacper Gajos, Bibice,
Marek Trzos, Bibice,
Hubert Krzywda, Korzkiew,
Szymon Duliński, Korzkiew

Jan Sędzielewski, Korzkiew,
Mikołaj Błocki, Korzkiew
Julia Solecka, Bibice,
Piotr Sokół, Bibice,
Gabriela Mazur, Bibice,

Amelia Hosiawa, Korzkiew
Barbara Jaglarz, Korzkiew
Stanisław Kwinta, Korzkiew
Malwina Darwicka, Korzkiew
Kamila Potępa, Bibice

Lena Sadowska, Bibice
Alicja i Emilia Sadowskie, Bibice
Martyna Pietrzyk, Bibice,
Wiktor Karwan, Bibice,
Michał Święch, Bibice

Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu, pracowitości i  kreatywności.

Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom  za duże zaangażowanie w przygotowanie dzieci do konkursu.

Organizatorzy:
B. Magiera, M. Pilch, Wesołowska, K. Madetko, Z.Idzik