Nauka dla Ciebie

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do programu Nauka dla Ciebie prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Celem programu jest popularyzacja i upowszechnianie nauki w interaktywnej formule wśród uczniów.

W ramach realizacji programu uczniowie brali udział w e-Laboratoriach, a nauczyciele  w warsztatach Eksperymentowanie online- zaangażuj się.

Warsztaty dla uczniów odbyły się w dniu 14 maja. Były bezpłatne i prowadzone online przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik na platformie MS Teams, a ich tematyka   zgodna z podstawą programową dla szkoły podstawowej.

Edukatorzy i edukatorki prowadzący e-Laboratoria dla szkół udowodnili, że eksperymentować można wszędzie, także w domu z wykorzystaniem produktów, które znajdziemy w naszych domach.

Tematyka warsztatów była następująca:

- „Sztuka kamuflażu” w klasie 3b;
- „Budujemy obwód elektryczny” w klasie 5b;
- „Woda i stany skupienia” w klasie 4a;
- „Robimy kwasy” w klasie 7e.

Uczniowie wcześniej otrzymali listę materiałów, które mieli przygotować, aby móc aktywnie w nich uczestniczyć. Wszystkie klasy wywiązały się z zadania i przygotowały potrzebne materiały m.in.: białe kartki z bloku technicznego, kolorowe flamastry i kredki, nożyczki, patyczki do szaszłyków, taśmę klejącą, szablony różnych kształtów zwierząt, kolorowanki, kawałki folii aluminiowej, spinacze biurowe, taśmy samoprzylepne, baterie, diody, wywar z czerwonej kapusty, sok z cytryny, sok z pomarańczy, mąkę, ocet, sodę oczyszczoną, wodę gazowaną, tabletkę musującą, olej.

Z ogromnym zaangażowaniem pracowali podczas interaktywnych warsztatów; budowali własne obwody elektryczne; przekonali się jak działa kamuflaż w świecie zwierząt; sprawdzali jak zmienia się barwa wywaru z czerwonej kapusty w zależności od odczynu roztworu; zbadali właściwości wody.

Poszczególne zajęcia były bardzo ciekawe i oryginalne. Uczestnicy z ogromnym przejęciem wykonywali  zadania i odkrywali prawa nauki.

Bez wątpienia tego typu zajęcia warsztatowe urozmaiciły naukę zdalną i umożliwiły wymianę doświadczeń, wiedzy z osobami spoza szkoły.

Opracowała: Małgorzata Maruszak-Kobas