Światowy Dzień bez Papierosa – 31 maja 2021

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i mających schorzenia  wywołane przez palenie papierosów.

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów.

Papierosów nie można palić „bezkarnie”. Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego, chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera.

W roku szkolnym 2020/202 w naszej szkole  klasy 4a, 4b, 4c, 4d realizowały program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. " BIEG PO ZDROWIE". Głównym celem programu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Realizacja programu "Bieg po zdrowie" miała za zadanie zaplanować odpowiednie działania w zakresie profilaktyki palenia tytoniu.

Realizacja programu odbywała się w formie: ćwiczeń, dyskusji, prezentacji, pracy w grupie, omawiania plakatów, tworzenia komiksów i folderów, wywiadów z osobami niepalącymi.

Uczniowie klasy 4d  wykonali plakaty z okazji „Światowego Dnia bez Papierosa”, których tematyka dotyczyła negatywnego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. Podjęte działania wpisują się w realizację programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły.

Wiersz „Nie pal!” napisała Marta Miłoś uczennica z kl.4d

"Nie pal!"
Nie pal bo tak szkodzisz sobie,
nie pal gdy jest ktoś przy tobie.
Każdy musi to pamiętać i na co dzień i od święta,
bo w powietrzu brudnym wiecie,
często tam latają śmiecie a my chcemy czym oddychać nie zatruty dym wciąż wdychać.

Opracowała: Agnieszka Feliga-Grządziel