SP Bibice

Tydzień zdrowia

Tydzień zdrowia

Nawet w tak trudnym dla nas czasie nauki na odległość uczniowie naszej szkoły nie zapominają o zdrowym odżywianiu.

W klasach czwartych uczniowie na lekcji wychowawczej i przyrodzie  rozmawiali o zdrowym odżywianiu. Klasa 4c podczas lekcji online  zjadła drugie śniadanie z wychowawcą. Uczniowie opowiadali jakie produkty znajdują się na ich kanapkach i przypomnieli sobie , które składniki pokarmowe są dla nich ważne i niezbędne  w okresie dojrzewania.

W ramach lekcji techniki uczniowie klas piątych zajmowali się zasadami zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania się. Na zajęciach poznawali najważniejsze składniki odżywcze, dowiedzieli się, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne dla osób w ich wieku, poznali sposoby przetwarzania żywności. Poznali również substancje chemiczne dodawane do jedzenia takie jak substancje słodzące, substancje konserwujące, sztuczne barwniki, regulatory kwasowości  i inne. Dowiedzieli się jakie substancje kryją się pod oznaczeniami typu E. W ramach zajęć praktycznych uczniowie wykonywali piramidę zdrowego żywienia, samodzielnie komponowali zdrowy jadłospis uwzględniając swoje zapotrzebowanie kaloryczne i  wartości kaloryczne poszczególnych posiłków, przygotowali zdrowy posiłek według swoich upodobań, opisali sposób jego wykonania i wykorzystane
 w nim produkty. W ramach podsumowania uczniowie ułożyli 10 zasad zdrowego stylu życia. 

Uczniowie klas szóstych zostali zachęceni do przygotowania dla swoich rodzin pysznych zdrowych śniadań. Chętni włączyli się do biologicznego wyzwania
 „Bio - challenge”, które polegało na domowej  uprawie w 14 dni bez wychodzenia z domu. Szóstoklasiści przekonali się, że w ich domach znajdują się liczne nasiona, które mogą dostarczyć roślin bogatych w ważne dla naszego organizmu minerały.

Uczniowie klas siódmych wykonali projekt „Bezcenna woda”, który zwrócił im uwagę jak ważną rolę odgrywa ta substancja dla ludzi i przyrody.

Klasy ósme poprzez realizację projektu „Cukier – wróg, czy przyjaciel?” zgłębiły swoją wiedzę na temat cukrów, poszukały zamienników sacharozy, przeanalizowały zawartość cukru w spożywanych na co dzień napojach i przekąskach.

                                                                                                                         Anna Węgrzynowicz -Szostak

                                                                                                                         Monika Stępień

                                                                                                                        Małgorzata Maruszak-Kobas