24 lutego 2022

Jak zachować śnieżnobiały  uśmiech …..

Jak zachować śnieżnobiały uśmiech? Pierwszoklasiści już wiedzą, dlaczego i jak należy pielęgnować zęby.

W piątek 4 lutego 2022r. gościliśmy w klasach pierwszych , panią pielęgniarkę Alinę Czekaj ,która przeprowadziła z uczniami  pogadankę na temat higieny jamy ustnej oraz prawidłowego mycia zębów. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób i kiedy myć zęby, aby były piękne i zdrowe. Pani pielęgniarka uczyła nie tylko prawidłowego mycia zębów ,ale też języka.
Wyjaśniła , które produkty wzmacniają zęby, jakie są dla nich szkodliwe oraz jak powstaje próchnica. Dzieci dowiedziały się, że występowanie próchnicy ma związek ze spożywaniem węglowodanów – zwłaszcza pokarmów słodkich. Cukier z pożywienia kontaktujący się bezpośrednio z powierzchnią zębów, wpływa na zmianę naturalnie występującej w jamie ustnej flory bakteryjnej. Pani pielęgniarka mówiła o leczeniu zębów mlecznych i znaczeniu fluoryzacji. Zachęcała również do systematycznych wizyt u stomatologa.
Wszystkie wskazówki pani pielęgniarki z pewnością zostaną wykorzystane przez uczniów podczas codziennej higieny jamy ustnej. Od dziś każdy pierwszoklasista  już wie, dlaczego i jak należy pielęgnować zęby. Czyste zęby to warunek zachowania ich w dobrym stanie, a te zapewniają właściwe żucie, a tym samym dobre funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wyraźną mowę, ładny uśmiech i lepsze samopoczucie.
Uczniowie słuchali z bardzo dużym zainteresowaniem, zadawali pytania, dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Na zakończenie spotkania  z dużym entuzjazmem zaśpiewali piosenkę „ Myj zęby”.

Opracowanie: Wychowawcy klas pierwszych