7 kwietnia 2022

Przegląd Pucheroków

Nadeszła wiosna. Zbliżają się święta wielkanocne a  wraz z nimi  Pucheroki czyli tradycyjne obchody ludowe związane z niedzielą palmową. To właśnie w tym dniu, odbywa się w naszej gminie zwyczaj chodzenia po Pucherach. Już od XVIII w.  krakowscy żacy przebrani w barwne stroje, stożkowe kolorowe czapki i baranie kożuchy odwiedzali wczesnym rankiem gospodarzy prosząc o  wiktuały na świąteczny stół. Śpiewając i recytując wierszowane oracje stukali laskami a otrzymane dary wkładali do wiklinowych koszyków. Zwyczaj ten kultywowany jest do dziś a piękne tradycyjne oracje możemy usłyszeć na  Przeglądzie Pucheroków organizowanym od wielu lat przez gminę Zielonki.  Co roku w naszej szkole są również organizowane  konkursy na tradycyjny strój Pucheroka oraz recytację oracji. 

W tym roku szkolnym uczniowie kl. 2 b z koła artystycznego Mali Twórcy  pod kierunkiem p. Iwony Strojek przygotowali przedstawienie teatralne związane z obchodami Pucheroków. Premiera przedstawienia odbędzie się podczas Gminnego Przeglądu Pucheroków w Bibicach organizowanego przez CPKiR w Zielonkach.  

Aby poznać zwyczaje ludowe i tradycję chodzenia po Pucherach uczniowie kl. 2b uczestniczyli w  lekcjach tematycznych oraz cyklu warsztatów organizowanych we współpracy z biblioteką publiczną w Bibicach. Uczniowie poznali gwarę  oraz tradycyjne oracje pióra lokalnego twórcy ludowego p. Henryka Banasia. Odwiedzili także Izbę Regionalną w Bibicach gdzie poznali zwyczaje Pucheroków, tradycyjne stroje i  ich atrybuty. Aby przygotować się do obchodów chodzenia po Pucherach  uczniowie samodzielnie wykonali czapki oraz kolorowe laski Pucheroków.  

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników  oraz innych przyjaciół naszej szkoły na przedstawienie teatralne pt. Pucheroki z wizytą u gospodarzy, które odbędzie się w dniu 10 kwietnia (niedziela) o godz. 12.00 na bibickim rynku.  

Przed przeglądem odbędzie się także kiermasz ozdób świątecznych na którym możemy znaleźć ozdoby przygotowane przez uczniów naszej szkoły. W trakcie przeglądu odbędzie się także konkurs na indywidualną recytację oracji, tradycyjny strój Pucheroka oraz największe jajo. Przegląd uświetnią także występy zespołów ludowych tj. Folklove, Bibiczanie, Jurajska Kapela Folklorystyczna i Czerwone korale.  

Serdecznie zapraszamy. Nie może Was zabraknąć na tym wydarzeniu.  

Uczniowie kl. 2b