16 maja 2022
Szkolny Tydzień Zdrowia w świetlicy szkolnej
„Dbać o zdrowie ważna sprawa, więc korzystaj z tego prawa”
Dni 9 – 13 maja upłynęły w całej szkole jak i w naszej świetlicy pod hasłem zdrowia. W tym czasie cała społeczność świetlicowa z wielkim zaangażowaniem pokazała jak dbać o zdrowie, by w zdrowym ciele na długo zagościł zdrowy duch. Głównym celem zajęć świetlicowych była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, profilaktyki medycznej, a także zwrócenie uwagi na ogromną rolę aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
Uczniowie brali udział w licznych zajęciach ruchowych w budynku i na świeżym powietrzu.
Pod hasłem „Zdrowie na talerzu” odbyły się zajęcia bogate w pogadanki, filmy edukacyjne i liczne tematyczne prace plastyczne.
Zrealizowano też akcję ważenia plecaków, pod hasłem „Tornister na wagę”. Była to wspaniała okazja by porozmawiać z dziećmi nie tylko na temat zasad zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, ale również na temat tego jak powinniśmy dbać o nasz układ ruchu.
Ile powinien ważyć plecak? Przyjmuje się, że prawidłowy ciężar plecaka to 10 procent wagi ucznia,
a maksymalnie 15 procent. To oznacza, że jeśli dziecko przykładowo waży 30 kg, to ciężar tornistra nie powinien przekraczać 4,5 kg. Noszenie zbyt dużych ciężarów przez dzieci może spowodować nie tylko wady postawy, ale i nieprawidłowy rozwój innych organów.
W wyniku przeprowadzonej akcji średnia waga plecaka u dzieci z klas pierwszych wyniosła 3,16 kg, klas drugich 3,83 kg, klas trzecich 3,47 kg, a u uczniów klas czwartych 4,08 kg. Najlżejszy plecak ważył 1,95 kg, natomiast rekord pod względem ciężkości odnotowano u ucznia klasy 2, którego plecak ważył aż 5,89 kg.
Dzięki akcji „Tornister na wagę” dzieci uświadomiły sobie, że konstrukcja kręgosłupa jest bardzo delikatna
i łatwo ulega zmianom, zwłaszcza u osób młodych, dlatego powinniśmy pamiętać o noszeniu odpowiedniego obuwia, ponieważ zapobiega to urazom stóp oraz niektórym schorzeniom układu ruchu. Ponadto dzieci same zwróciły uwagę na to, że plecak powinno nosić się na obydwu ramionach, aby równomiernie obciążać nasz kręgosłup, gdyż zapobiega to jego skrzywieniu.
W świetlicy przeprowadzono też akcję pod hasłem „Biały ząbek”, w ramach której przypomniano dzieciom zasady zdrowego odżywiania, które mają wpływ na zdrowie naszych zębów, uczniowie powtórzyli też zasady dbania o higienę jamy ustnej w teorii i praktyce.
Wychowawcy świetlicy przygotowali również dodatek świetlicowy do wiosennego i letniego wydania gazetki dla klas młodszych „Rumorek”, uwzględniający tematykę zdrowego stylu życia.
Dni zdrowia były pełne działań ukierunkowanych na zdrowie, ruch i zabawę. Mamy nadzieje, że dzieci zasady te zastosują w swoim codziennym życiu.
Opracowanie: Katarzyna Niechaj
Maciej Ziobrowski