16 maja 2022

Szkolny Tydzień Zdrowia – zdrowie psychiczne

W ramach Szkolnego Tygodnia Zdrowia 2021/2022 przygotowano prezentację o tematyce szeroko pojętego zdrowia. Prezentacja miała na celu zapoznanie uczniów z definicją zdrowia oraz opisanie zdrowia fizycznego, zdrowego odżywiania, zdrowia społecznego, duchowego oraz psychicznego. Istotne było także zaznajomienie uczniów z głównymi zagrożeniami dla zdrowia.

Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarki krajów koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu ludzi? Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety? Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi “Nasza planeta, nasze zdrowie”.

Z przygotowanej prezentacji uczniowie dowiedzieli się jaki wpływ na naszą planetę mają m.in. zanieczyszczenia, smog, odpady medyczne czy zanieczyszczona woda oraz poznali wskazówki co mogą zrobić, by uchronić naszą planetę.

Zdrowie psychiczne można rozumieć jako brak chorób, ale nie tylko, też jako zdolność do rozwoju i samorealizacji. Przejawia się dobrym samopoczuciem, pewnością i wiarą w siebie, poczuciem własnej wartości. Kondycja psychiczna wpływa na sposób myślenia, odczuwania i działania. Zdrowie psychiczne pomaga w życiu codziennym w pełni cieszyć się z życia, pokonywać trudności oraz dokonywać właściwych wyborów. Pomaga w adaptacji do norm społecznych i kulturowych.

Przed gabinetem psychologa szkolnego zawisła gazetka poruszająca tematykę poczucia własnej wartości. Uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest poczucie własnej wartości oraz poznać wskazówki jak ją budować i wzmacniać.

Paulina Pudzisz – psycholog szkolny