29 października 2022

Budowa DNA z klocków korbo na zajęciach podsumowujących z genetyki

Budowa DNA z klocków korbo na zajęciach podsumowujących z genetyki

W dniu 27 października 2022 r. na zajęciach biologii uczniowie z klasy 8e realizowali temat: „Podsumowanie wiadomości i umiejętności z genetyki”.  Zajęcia jednak nie odbyły się typowo w sali biologicznej, ale w pracowni „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie przypomnieli sobie budowę nośnika informacji genetycznej – DNA, a następnie zostali poproszeni, aby w grupach spróbowali zbudować przestrzenne modele DNA. Dla niektórych nie było to zadanie trudne, gdyż chętni uczniowie z klas ósmych wykonywali już wcześniej dowolną techniką indywidualne przestrzenne modele DNA jako zadanie dodatkowe. Prace uczniów znalazły się na wystawie szkolnej i były bardzo ciekawe.

Tym razem w grupach uczniowie również z przyjemnością zabrali się do wspólnej pracy. Byli kreatywni i pomysłowi. Nie było to zadanie łatwe, gdyż klocki mają swój nietypowy kształt

i trzeba było dłużej pomyśleć, zastanowić się, jak można byłoby zbudować nukleotydy, w tym jak połączyć zasady azotowe, dodać deoksyrybozę czy resztę kwasu fosforowego. Oglądając prace uczniów modele faktycznie przypominały DNA, a zadanie nie było chyba aż tak trudne…

Opracowanie: mgr Beata Pieńkowska