30 października 2022

Świetlica na Ludowo

Świetlica na Ludowo

W naszej szkole od 10 października 2022 r. trwał Tydzień Kultury Ludowej oraz Święto Stroju Krakowskiego. Cała szkoła została pięknie udekorowana, stanęły banery informacyjne, wystawy oraz manekiny ubrane w stroje krakowskie.

W obchody tych dni równie mocno zaangażowała się świetlica. Wszyscy wychowawcy świetlicy szkolnej przeprowadzili szereg zajęć dotyczących zwyczajów i obyczajów ziemi krakowskiej, a młodszym uczniom czytano legendy krakowskie. Na korytarzu na parterze przed salami świetlicowymi stanęły pięknie udekorowane banery z opisem stroju krakowskiego damskiego i męskiego. Dzieci wykonały je samodzielnie kolorując i łącząc wg wzoru puzzle przygotowane przez nauczycieli. Dodatkowo pomiędzy banerami ustawiono strój krakowski na manekinie dzięki czemu dzieci miały możliwość zobaczyć jego piękne zdobienia oraz charakterystyczne części.  Uczniowie oglądali prezentacje, tańce regionalne oraz słuchali i uczyli się pieśni ludowych, a także bawili się w zabawy z elementami ludowymi. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych, rozwiązywali zagadki, quizy dotyczące stroju krakowskiego, a chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym – Ludowe motywy kwiatowe inspirowane strojem krakowskim. Pod okiem wychowawców świetlicy odbyły się również warsztaty plastyczne, gdzie wykonano piękne i bardzo kolorowe chusty przy użyciu bibuły i kolorowych kartek. Zwieńczeniem było przyjście dzieci w ostatnim dniu ubranych w strój krakowski lub jego elementy.

Z całą pewnością był to dla dzieci doskonały czas i okazja by poznać bliżej historię oraz kulturę swojego regionu.

Opracowanie: Maciej Ziobrowski, Katarzyna Niechaj, Renata Kwietniowska