2 listopada 2022

Marsz Żonkilowy – kolejna edycja Pól Nadziei rozpoczęta !!!

W dniu 6 października 2022r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli  w 25 już jesiennej edycji  Pól Nadziei, której celem  jest  pomoc  podopiecznym  Hospicjum św. Łazarza. Już od rana grupa uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariatu ( z klas 5c, 8g, 8f, 8b)  pod opieką  pani Anny Sawczuk i  pani Magdaleny Gazdy kwestowała na ulicach Krakowa. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z powierzonym im zadaniem. W zbieraniu funduszy na hospicjum nie straszna była im nawet bariera językowa, gdy spotkali turystów z innych krajów. Z chęcią, zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy kwestowali na ulicach Krakowa.

Następnie  uczniowie   z „Klubu Przyjaciół Żonkila”  z klasy  2c i 2d, którzy przybyli na Marsz Żonkilowy pod opieką  pani wicedyrektor Moniki Sikoń, pani Małgorzaty Pilch pani Doroty Spasiuk oraz pani Katarzyny Sierant , przeszli wraz z  innymi uczniami z małopolskich szkół barwnym korowodem przez ulice Krakowa. Tradycyjnie, dzieci niosły , kolorowy , ozdobiony rysunkami ,transparent z napisem „Pola Nadziei”. Na głowach uczestników widniały piękne opaski z kwiatem żonkila. Tegoroczny Żonkilowy Marsz Nadziei uświetnili radosnymi  ludowymi melodiami pan Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego oraz pan Mirosław Poręba – muzyk OSP Rybna. Korowód przeszedł spod Barbakanu  – ulicą Floriańską przez Rynek Główny oraz  ulicą Wiślną. Następnie na wyznaczonym terenie plant Królewskich wolontariusze z ogromnym zaangażowaniem zasadzili kilkaset cebulek żonkilowych – symbolu Nadziei na lepsze jutro dla osób terminalnie chorych i samotnych.

”Przed uroczystym sadzeniem kwiatów głos zabrała Jolanta Stokłosa, prezes Hospicjum która zachęcała, byśmy wszyscy nieśli nadzieję ludziom chorym, że nie są sami i że mogą liczyć na naszą obecność. Prosiła również dzieci, by zauważały wszystkie osoby dookoła, a zwłaszcza starsze. – To jest bardzo ważne. Ja też jestem starszym człowiekiem i bardzo bym chciała, by młodzi ludzie byli ze mną, rozmawiali i wspierali Hospicjum św. Łazarza – mówiła’’

Na terenie naszej szkoły jest również prowadzona kwesta, każdy może zakupić cebulkę żonkilową i w ten sposób wesprzeć Hospicjum św. Łazarza. Za każdy przysłowiowy „grosik” darczyńca otrzyma maleńki kwiat żonkila. Wkrótce uczniowie zasadzą jak co roku,  cebulki żonkilowe na terenie zielonym naszej szkoły- czym powiększą Szkolny Ogród Pól Nadziei w Bibicach. Nasi wolontariusze z niecierpliwością czekają na to, że oprócz „kwiatów zakwitnie na wiosnę dobro”.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza istnieje od 1981 roku i od początku zajmowało się organizowaniem opieki dla chorych oraz sukcesywnym wcielaniem w życie idei budowy domu hospicyjnego, który otwarto w 1996 roku.

„Pola Nadziei” to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób nieuleczalnie chorych, będących u kresu życiowej drogi oraz pozyskiwanie funduszy na działalność Hospicjum.

Dziękujemy za otwarcie Waszych serc  na potrzeby ludzi terminalnie chorych  i samotnych!!!

Opracowanie: Małgorzata Pilch