13 listopada 2022

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Od prawie dziesięciu lat na świecie obchodzone jest święto fizyków medycznych. Dokładnie 7 listopada 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Data obchodów tego dnia jest nieprzypadkowa, ponieważ 7 listopada urodziła się Maria Skłodowska-Curie, najwybitniejsza polska uczona, dwukrotna laureatka nagrody Nobla. Odkrycia i badania naukowe Marii Skłodowskiej-Curie  w dziedzinie chemii i fizyki miały ogromny wpływ na rozwój medycyny w zakresie promieniotwórczości, a także rozwój radiochemii. W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole uczniowie najstarszych klas mieli okazję obejrzeć film biograficzny o naszej wybitnej noblistce oraz włączyć się w realizację projektu polegającego na stworzeniu galerii portretów Marii Skłodowskiej-Curie i innego wybitnego fizyka Wilhelma Röntgena. Niemiecki fizyk był pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Dorobek naukowy Wilhelma Röntgena i odkrycie promieni X miało ogromny wpływ na rozwój jednej z dziedzin medycyny- radiologii. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Wykonanych zostało blisko 50 prac- karykatur lub portretów. Wybrane prace znalazły miejsce na wystawie, która cieszyła się zainteresowaniem młodszych kolegów i rodziców odwiedzających naszą szkołę. 

Koordynatorzy: Małgorzata Maruszak-Kobas- nauczyciel chemii i Jarosław Ozga- nauczyciel fizyki