11 grudnia 2022

Kwiaty doniczkowe w Naszej szkole

Kwiaty doniczkowe w Naszej szkole

W imieniu całej społeczności szkolnej pragniemy złożyć serdeczne
podziękowania Radzie Rodziców za zakup kwiatów doniczkowych. 

Rośliny odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Od zalania dziejów tworzą nasze naturalne środowisko, dostarczają niezbędnego do życia tlenu oraz pozytywnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie. Od wieków wykorzystuje się je również w celach terapeutycznych, jako uzupełnienie tradycyjnych form rehabilitacji dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi. Wiele badań naukowych wykazało, że rośliny mają pozytywny wpływ na zachowanie i zdrowie ludzi. Z badań które opublikowało pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” wynika niezaprzeczalny związek uczniów przebywających w zielonym otoczeniu z rozwojem intelektualnym. Analiza wykazała, że w ciągu mniej więcej roku uczniowie, którzy mieszkali i uczyli się w miejscach, gdzie było więcej terenów zielonych, robili większe postępy w testach na tzw. pamięć roboczą, malała natomiast ich skłonność do rozpraszania uwagi. Wpływem roślin na jakość naszego życia zainteresowało się także NASA które trakcie badań odkryło, że niektóre z roślin mają zdolność filtrowania i sorpcji, a nawet unieszkodliwiania w swoich tkankach następujących związków chemicznych: acetonu, azotanów, toluenu, formaldehyd, benzenu, ksylenu.

 Mamy nadzieję, iż uczniom w otoczeniu zieleni będzie się lepiej pracowało i miłej spędzało czas na przerwach.

Jednocześnie zachęcamy wszystkich Rodziców do uzupełniana zasobów zieleni w naszej szkole poprzez przynoszenie roślin doniczkowych, które czasem są w domach niepotrzebne lub są już za duże do dalszego rozwoju w domowej przestrzeni. Zbędne doniczki czy osłonki także znajdą w szkole drugie życie.

Z wyrazami wdzięczności
Marta Nazimek-Kolano i Magdalena Koperska