13 grudnia 2022

Andrzejki

Jak co roku w naszej świetlicy szkolnej obchodzone były Andrzejki. Uczniowie poznawali dawne obrządki i tradycje ludowe, które były związane z „ katarzynkami ” „ i „andrzejkami”.

Dawniej chłopcy wróżyli sobie w dzień św. Katarzyny – popularnie zwany katarzynkami, czyli z 24/25 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki. Obchodzimy je w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada. Początkowo był to wieczór wyłącznie wróżb matrymonialnych niezamężnych dziewcząt. Był traktowany bardzo poważnie i w odosobnieniu. Obecnie bawią się wszyscy i chłopcy i dziewczęta. Obecnie wróżby dotyczą ogólnie pojętej przyszłości. Jest to zabawa, w której uczestnicy szukają szczęścia również w przyjaźni, nauce, w szkole, w zabawach i życiu codziennym.

Wróżb andrzejkowych jest bardzo wiele. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów, kojarzących się z wieczorem andrzejkowym, jest lanie wosku przez ucho od klucza i układanie butów. W naszej świetlicy zostały przeprowadzone zabawy andrzejkowe. Dzieci brały udział w przeróżnych konkurencjach. Chętni uczniowie przygotowywali klucze do wróżb, układali buty, typowali szczęśliwy numerek, wybierali imiona i losowali swoją przyszłość- kim będą w życiu dorosłym. Było pełno śmiechu i radości.

To była świetna zabawa.

Opracowanie : Katarzyna Piskorz i Anita Poręczewska