29 grudnia 2022

Radosne szkolne jasełka 2022

Radosne szkolne jasełka

Szkolne jasełka, połączone z kolędowaniem odbyły się w sali gimnastycznej w środę 21 grudnia 2022, w dwóch grupach. O godz. 10.40 przedstawienie obejrzały klasy pierwsze, trzecie i czwarte, zaś o godz. 12.50 – klasy drugie, piąte i szóste.

Jasełka to tradycyjne polskie przedstawienie teatralne, odbywające się w okresie Bożego Narodzenia, które przedstawia historię narodzenia Jezusa Chrystusa według Ewangelii, a także inne sceny z życia Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, diabłów oraz zwierząt.

Przedstawienie przygotowane przez uczniów klas drugich, pod opieką p. Iwony Puto i Edyty Domoszczyckiej rozpoczyna się w niebie, gdzie roześmiane aniołki dyskutują między sobą o wiadomości, która wszystkich zelektryzowała. Oto na ziemi narodził się Syn Boży. Wiadomość ta zostaje uroczyście potwierdzona przez Boga Ojca i Archanioła Gabriela. Potem akcja przenosi się na ziemię, gdzie aniołowie przekazują tę cudowną wieść pasterzom. Ci natychmiast zaczynają szukać stajenki, a gdy ją znajdują, oddają pokłon dzieciątku. Nagle słychać egzotyczną muzykę, która zwiastuje przybycie mędrców ze wschodu. I rzeczywiście Kacper, Melchior i Baltazar składają w stajence swoje dary i oddają hołd Jezusowi.

W Polsce jasełka są nadal ważnym elementem bożonarodzeniowych obchodów i są szczególnie lubiane przez dzieci. Oprócz ich religijnego znaczenia, stanowią cenne źródło kulturowe i historyczne, ponieważ umożliwiają nam zrozumienie i poznanie dawnych obyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.

Jasełka są doskonałą okazją do zaprezentowania talentów artystycznych dzieci i młodzieży. Klasa 2a pod opieką p. Iwony Puto i 2f pod opieką p. Edyty Domoszczyckiej spisały się na medal: tańczyły, recytowały i śpiewały. Widać było, że nasi szkolni aktorzy podczas wielodniowych prób nabrali pewności siebie i oswoili się ze stresem publicznych wystąpień.

Szkolne spotkanie jasełkowe i kolędowanie było doskonałą okazją do zacieśnienia więzi społecznych i rodzinnych, bo oprócz uczniów, na widowni zasiedli rodzice występujących, a także zaproszeni na tę okoliczność wychowankowie pobliskiego przedszkola.

Wspólne kolędowanie przygotowali: klasa 3c pod opieką p. Katarzyny Bartosik, klasa 3e pod opieką p. Małgorzaty Przewoźnik, 3f wraz z p. Sylwią Płusa-Lasek i 3b, którą dyrygowała p. Iwona Strojek.

Jasełka i wspólne kolędowanie są cenną tradycją, lubianą w naszym kraju za radosny i świąteczny charakter. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przygotowali występ i na chwilę pozwolili nam poczuć magię Bożego Narodzenia.

Opracowanie: Piotr Figura