30 grudnia 2022

Rok Romantyzmu Polskiego w naszej szkole

Rok Romantyzmu Polskiego

Równo 200 lat temu, bo w 1822 roku, ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, co wyznaczyło początek romantyzmu w naszym kraju. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. 

W związku z tym wydarzeniem postanowiliśmy również w naszej szkole poświęcić nieco więcej uwagi tej epoce. Jest ona bowiem ważna i bliska naszym uczniom ze względu na omawiane lektury, z których część powstała właśnie w tym okresie. 

W ramach podsumowania wiedzy na temat romantyzmu oraz omawianych dzieł naszych narodowych wieszczów klasy 7a i 7b stworzyły ciekawe pudełka z istotnymi informacjami, a nawet miniaturowymi modelami Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Zainspirowane współczesnymi odczytaniami tekstów Mickiewicza uczennice wykonały także piękne prace plastyczne. Prace te można było oglądać na wystawie na II piętrze.  

W jesienno-zimowym wydaniu „Rumoru” ukazał się artykuł Pauliny Morzy zawierający garść ciekawostek i mało znanych faktów na temat omawianej epoki.  

4 listopada odbył się natomiast Dzień Romantyzmu Polskiego w naszej szkole. Dzieci mogły wówczas przyjść do szkoły przebrane za dowolne postacie związane z tą epoką, a uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w quizie poświęconym literaturze romantyzmu. 

Mamy nadzieję, że działania te pomogły nie tylko utrwalić wiedzę starszym uczniom, ale też przybliżyć temat tym młodszym i zaciekawić ich twórczością polskich romantyków.  

Opracowała:  Patrycja Badysiak