11 maja 2026

Zajęcia czytelnicze “Tajemnice dawnych ksiąg!” Kwietniowa podróż do źródeł pisma

Zajęcia czytelnicze “Tajemnice dawnych ksiąg!” Kwietniowa podróż do źródeł pisma

Kwiecień w świetlicy upłynął pod znakiem miłości do literatury i odkrywania tajemnic przeszłości. Podczas cyklu zajęć czytelniczych, które pani bibliotekarka Paulina Popiołek prowadziła w kwietniu, zaprosiła uczniów do wspólnej podróży w czasie. Uczniowie zamienili się w odkrywców historii pisma. Wspólnie sprawdziliśmy, jak trudną drogę przebyło słowo pisane- od ciężkich, glinianych tabliczek, przez delikatne zwoje papirusowe i wytrzymały pergamin, aż do współczesnej formy książki. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko na czym pisano dawniej, ale także jak ważna jest ochrona praw tych, którzy książki tworzą.

Aby historia ożyła w naszych rękach, zajęcia wzbogacone zostały o elementy arteterapii i choreoterapii, które w znacznej mierze integrowały grupę. Ciekawość uczniów, ich uważne słuchanie i chęć udziału w każdym ćwiczeniu pokazały, że czytelnictwo to nie tylko siedzenie nad kartką papieru, ale wielka przygoda, która angażuje wszystkie zmysły.

Dziękuję uczniom uczestniczącym w zajęciach za ten twórczy miesiąc i mam nadzieję, że każda przeczytana książka będzie dla Was taką samą radością, jak nasze wspólne zajęcia!

Opracowanie: Paulina Popiołek