Archezja 2021

27 września 2021 r. uczniowie klasy 7c szkoły podstawowej w Bibicach wzięli udział w finansowanym przez gminę Zielonki programie ARCHEZJA(*) - profilaktyka w pradziejach. Zajęcia terenowe odbyły się na terenie przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego, na terenie osady Pra-Ojców..

Klasa miała swojego Archezjusza, czyli opiekuna, który przeprowadził uczniów przez zawiłe zagadki i zadania („odnalezienie” nietoperza, zwiedzenie jaskini Łokietka, wizyta na wierzy, kalambury, upolowanie” kiełbasek, strzelanie z łuku do tarczy itp.).

Zajęcia miały służyć między innymi integracji zespołu klasowego, ale także dać młodzieży szansę na naukę poprzez świetną zabawę. Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku, na którym skwierczały przepyszne kiełbaski.

Siódmoklasiści wrócili bardzo zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Aleksandra Silezin

(*)Program "Archezja" to wielogodzinna podróż przez Dolinę Prądnika, przez średniowiecze, czasy biblijne do prahistorii. Wspólna wyprawa symbolizuje drogę do dorosłości i wręcz drogę życiową człowieka. Scenariusze zajęć i warsztatów nawiązują do prehistorii, poruszając jednocześnie tematy bardzo aktualne dla człowieka współczesnego. Motywem przewodnim jest pokazanie dzieciom i młodzieży konieczności kierowania się w życiu wartościami i posiadania autorytetów, właściwej oceny własnych możliwości, akceptacji siebie i budowania dobrych relacji z innymi.