SP Bibice

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

        W różnych krajach nauczyciele obchodzą swoje święto w szczególnych dla nich dniach. Przykładowo na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji – 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komenskiego – XVII-wiecznego pedagoga, filozofa, reformatora i myśliciela protestanckiego. Twórcy i propagatora jednolitego systemu powszechnego nauczania, który zalecał objęcie nauczaniem wszystkich, niezależnie od płci i stanu. W Polsce Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. 

       Komisja Edukacji Narodowej, a właściwie Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca– była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Sejm Rozbiorowy powołał ją na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 r. Komisja działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Zaczęto nauczać w języku polskim Wprowadzono też elementy wychowania fizycznego.  

            Oczywiście, od tego czasu wiele się zmieniło. Jednak były to podwaliny funkcjonowania dzisiejszej szkoły. A jaka jest szkoła współcześnie? Jest nowoczesna, dynamiczna, pełna zaangażowania i otwarta na swoich uczniów. 14 października zaś nadal jest bardzo ważną datą w kalendarzu szkolnym. Jest to dzień, w którym, w sposób szczególny, my uczniowie okazujemy wdzięczność naszym pedagogom.  

               Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Nauczyciele, Najmilsi Pracownicy Obsługi i Administracji szkoły, myślę, że dzisiaj jest właściwy moment, by wszystkim Wam przekazać jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane nam na co dzień. Wam, Drodzy Nauczyciele, dziękujemy za poświęcenie i trud wkładany w naszą edukację i wychowanie, za wiarę w nas, nas nieustannie potrzebujących Waszych rad i wskazówek. 

 „Niech w dobrym zdrowiu 
płyną wasze dni, 
niech się staną jawą 
wasze piękne sny. 
Niechaj trud wasz zawsze 
plon obfity da, 
Niechaj wartość waszą 
Cała Polska zna. 

Wiemy jak wam ciężko 
Bywa nieraz z nami. 
Trudna w szkole praca, 
Pojmujemy sami 
Lecz choć ciężka droga, 
Wzniosłe wasze cele. 
Serce, co nas kocha, 
Niech przebaczy wiele.” 

Wszystkiego najlepszego życzy cała społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej 
im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach

Zapraszamy do oglądnięcia przygotowanego przez uczniów filmiki z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Opracowanie: Anna Węgrzynowicz-Szastak
Joanna Pietraszek-Szpyrka