SP Bibice

Dziś Kwietna Niedziela od rana do wieczora Chodzi po Bibicach pucheroków Wiela! Czyli rzecz o wyjątkowej tradycji naszego regionu

Dziś Kwietna Niedziela od rana do wieczora Chodzi po Bibicach pucheroków Wiela! Czyli rzecz o wyjątkowej tradycji naszego regionu

           Jak co roku, tradycyjnie w Niedzielę Palmową, pucheroki chodzą po Bibicach! Chłopcy ubrani w grube kożuszki, z twarzami pomalowanymi węglem, z koszyczkami i drewnianymi laskami w ręce, a przede wszystkim w wysokich, kolorowych czapkach, pukają do domów życzliwych gospodyń, aby zdobyć trochę wiktuałów na święta. Aby im się przypodobać, wygłaszają przy tym zabawne, wierszowane oracje, wywijają laseczkami i proszą o datki do owych koszyczków. Tradycja ta utrzymuje się w Bibicach aż od XVII wieku i co wspaniałe kultywuje się ją do dziś. Związana jest z krakowskimi żakami, którzy mieszkali w bursie w tej miejscowości w czasach świetności Akademii Krakowskiej, więc chcąc zgromadzić zapasy przed świętami wielkanocnymi, prosili o datki gospodynie. Chłopcy, czyli z łac.: puery, puchery zawsze byli obdarowani i pochwaleni przez miejscowych za odwagę i skromność. Stąd od słowa: puer, czyli chłopiec wzięła nazwę ta tradycja.

            Dzisiaj w nielicznych podkrakowskich miejscowościach utrzymuje się zwyczaj w Kwietną – Palmową Niedzielę. Jedno jest wspaniałe – wyróżnia to nasz region, spośród pozostałych w Polsce – właśnie tym żywym, historycznym zwyczajem pucheroków.

            W Bibicach, 14 kwietnia 2019 roku w Niedzielę Palmową zorganizowano, już po raz kolejny, Gminny Przegląd Pucheroków. Przed Domem Ludowym w Bibicach wystąpiło pięć grup pucheroków w wieku od 5 do 10 roku życia. Kilku chłopców reprezentowało też naszą szkołę. Bibickie pucheroki przygotowały wyjątkowo piękne stroje oraz oracje, które zachwyciły zgromadzonych na tej uroczystości ludzi. Pan prof. J. Plewniak przypomniał historię tego zwyczaju oraz omówił typowy dla naszego regionu tradycyjny strój pucheroka. Było to istotne, ponieważ został ogłoszony konkurs na najlepszy pucherocki strój. Oracje pochodzą m.in. z książki pt. „Bibicka pieśń” p. Henryka Banasia – założyciela Izby Regionalnej, autora licznych publikacji, opracowań i legend o ukochanej przez niego wsi Bibice oraz pomysłodawcy przeglądu pucheroków w Niedzielę Palmową.

             Organizatorzy: Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zadbali o uczestników, przygotowując dla nich upominki i zasłużony po występie poczęstunek.

            Gminny Przegląd Pucheroków jest doskonałą promocją regionu Małopolski oraz okazją do zaprezentowania piękna kultury ludowej.

Opracowanie: mgr Eliza Emerla