„Kamienie na szaniec”

Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!..."

(J. Słowacki „Testament mój”)

4 października uczniowie klas 7a, 7c i 7d oglądnęli w Teatrze Współczesnym w Krakowie spektakl „Kamienie na szaniec”.

Utrzymana w naturalistycznej konwencji adaptacja dzieła Aleksandra Kamińskiego, (obowiązkowa lektura szkolna), stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Skoncentrowana, na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału, narracja odsłania przed widzem trzy twarze naznaczone piętnem wojny. Młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy, wkraczają w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni wprost w wir okupacyjnej rzeczywistości, muszą zejść do niepodległościowego podziemia i stać się żołnierzami, a pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi dylematami i troskami.

Klimatu opętanej wojną Warszawy dopełnia wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka. Sugestywna gra aktorska dostarcza niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przyciągają uwagę widzów koncentrując ją nie tylko na historycznym kontekście opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów (ich wchodzeniu w dorosłość, walce o własne przekonania i ideały). Dzięki temu zabiegowi, historia chłopców z Szarych Szeregów stanie się także, a może i przede wszystkim, pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach.

Po spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych, podczas których dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy o zawodzie aktora. Chętni uczniowie mogli na scenie poczuć się jak prawdziwi aktorzy biorący udział w castingu.

Wycieczka do Teatru Współczesnego uczniom bardzo się podobała.

Aleksandra Silezin, Elżbieta Ozga-Mazurek, Kamil Mrózek