Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten  po raz pierwszy w Polsce  świętowano  w 2001 roku, z inicjatywy Instytutu Książki, a więc w obecnym roku, obchodzony był po raz dwudziesty. Celu tej inicjatywy nie trudno się domyślić- zachęcenie do czytania, w szczególności do głośnego czytania młodszym  przez starszych.  A dlaczego dzień  29 września? Został wybrany ze względu na urodziny znanej polskiej poetki i pisarki Janiny Porazińskiej, przypadające właśnie w tym dniu.

W naszej szkole również obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.W świętowanie zaangażowali się dorośli – nasi nauczyciele różnych specjalności oraz młodsi – uczniowie. Uczniom starszym z klas V – VIII czytała Pani Dyrektor Eliza Emerla, Pani Psycholog, Panie Pedagog, humaniści, angliści, przyrodnicy, a także wychowawcy klas I-III czytali dawnym, wyrosłym już wychowankom. Klasom młodszym od I do IV czytali starsi koledzy. Statystycznie rzecz ujmując  w akcji zaangażowanych było 17 czytających  nauczycieli i 36 uczniów.

We wszystkich klasach  czytano na głos fragmenty literatury polskich autorów. W klasach I – III czytany był "Cudaczek Wyśmiewaczek", „Jak to ze lnem było”, „Magiczne drzewo”.  W klasach IV  „Akademia Pana Kleksa”. Klasy V wysłuchały fragmentów książki R. Kosika - „Felix, Net  i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Klasy od VI  do VIII wysłuchały opowiadania „Jak ocalał świat” Stanisława Lema z książki „Bajki robotów”.

Dzień Głośnego Czytania był bardzo udany, a osiągnięty cel akcji dało się odczuć w bibliotece szkolnej, większą liczbą odwiedzających i wypożyczających.

Opracowanie: Anna Bieliszczuk