Uczniowie klasy 3b na Wawelu

W dniu 14 grudnia uczniowie klasy 3b wybrali się na wycieczkę na Wawel. Odbyli tam lekcję muzealną, dzięki której będą mogli przygotować się do Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek”. Hasło tegorocznej edycji konkursu to „Mury, baszty, fosy…, czyli jak Wawelu i Krakowa w dawnych wiekach broniono”.

W trakcie lekcji dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Widzieli plany Wawelu z epoki antyku, średniowiecza i renesansu. Byli również na wystawie „Wawel zaginiony”, gdzie zobaczyli rezerwat archeologiczny. Wystawa ta pomogła dzieciom wyobrazić sobie jak w ciągu wieków zmieniała się zabudowa wawelskiego wzgórza.

Byli też w Zbrojowni, gdzie obejrzeli broń reprezentacyjną oraz tę, którą rycerze posługiwali się w czasie walki. Widzieli zbroje rycerskie i strój konia, kolczugi czy hełmy oraz przyłbice. Z bliska można było między innymi zobaczyć kusze, łuki, armaty i moździerze. Trzecioklasiści wysłuchali gawędy o rycerzu oraz poznali kodeks rycerza.

Teraz samodzielnie poznają zaleconą literaturę, dzięki której będą mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą tegorocznej edycji konkursu „Krakusek”.

opracowała: Dorota Sala-Halota