Warsztaty poświęcone Świętu Niepodległości

10 listopada podczas uroczystych obchodów w naszej szkole nadchodzącego Święta Niepodległości, klasę 1a oraz 1e odwiedziła Pani Natalia Janisz z Biblioteki Publicznej w Węgrzcach, która przeprowadziła warsztaty poświęcone tej tematyce.

Pani Natalia przygotowała małą patriotyczną wystawkę, która m.in. przypomniała uczniom najważniejsze symbole narodowe: Godło Polski, Flagę Polski w biało-czerwonych barwach narodowych oraz Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego.” Zaprezentowała również kokardę narodową, która coraz częściej zdobi uczestników świąt narodowych. Przedstawiła także kilka książek o tematyce patriotycznej, po które uczniowie mogą sięgnąć podczas wizyty   w bibliotece m.in.:  „Atlas Miast Polskich”, „Elementarz Młodego Polaka”, „Alfabet Niepodległości”, „Alfabet Polski”, „Poznaj Polskę. Wiersze o Polsce”. Następnie dzieci z zaciekawieniem wysłuchały  fragmentu z książki autorstwa Zofii Staneckiej pt. „Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”. Przedstawia on  przygody piątki dzieci w różnym wieku mających bazę na drzewie, którą pewnego dnia zajmują wrogo nastawieni koledzy ze szkoły. Ich opiekun Dziadek mówi im „Nie dajcie sobie wydrzeć niepodległości!” i opowiada o zaborach oraz walce o wolność. Następnie wszyscy wspólnie obejrzeli film edukacyjny pt. „11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości”, który przypomniał o najważniejszych wydarzeniach związanych z tym świętem. Dzieci po obejrzeniu filmu chętnie opowiadały o tym, jakie państwa podzieliły między siebie nasz kraj, po ilu latach Polska odzyskała niepodległość oraz o ważnej postaci Marszałku Józefie Piłsudskim, na temat którego wysłuchały kilka ciekawostek.

Na zakończenie dzieci wykonały piękną pracę plastyczną, przedstawiającą obrazek patriotyczny. Na tle symbolizującym Nasz Hymn Narodowy nakleiły drzewo oraz piękne ptaszki i liście w barwach narodowych.

W     ten sposób uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości, które łączy w sobie zarówno przeszłość, ponieważ wspominamy tych, którzy przywrócili Polsce wolność oraz  teraźniejszość, bo możemy cieszyć się tym, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

Opracowanie: Iwona Puto
Barbara Magiera