11 maja 2026

Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole – patriotyczna uroczystość klas młodszych

Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole – patriotyczna uroczystość klas młodszych

Dnia 30 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach uczcili 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Już od rana na korytarzach szkolnych panowała wyjątkowa atmosfera. Wszyscy byli w odświętnych strojach z biało- czerwonymi kotylionami. Podczas uroczystego apelu zorganizowanego z okazji świąt majowych program artystyczny przygotowali uczniowie klas 2a i 2b.

Na początku po wprowadzeniu pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała Pani Wicedyrektor Eliza Emerla. Następnie chór „ Nutki Wyspiańskiego” zaśpiewał dwie piosenki o tematyce patriotycznej. Po występie chóru przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów klas 2 a i 2 b. Przedstawienie drugoklasistów podzielone było na trzy sceny. W pierwszej wyjaśnili jakie święto obchodzimy 1 maja. Scena druga dotyczyła „Dnia Flagi”. W niej uczniowie przypomnieli dlaczego powinniśmy szanować flagę i wywieszać ją w czasie ważnych świąt państwowych. Tę scenę zwieńczył entuzjastycznie przyjęty taniec z białymi i czerwonymi materiałami, z których na koniec dzieci ułożyły flagę Polski. W części trzeciej mali artyści przybliżyli historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy przenieśliśmy się do roku 1791. Na scenie pojawił się Duch historii oraz król Stanisław August Poniatowski wraz z grupą posłów. Całość występu okraszona została wspólnie odśpiewanymi piosenkami.

Była to dobra lekcja historii oraz znakomita okazja do propagowania postaw patriotycznych wśród najmłodszych członków społeczności szkolnej. Przedstawienie zostało nagrodzone oklaskami.

Opracowanie: Katarzyna Madetko, Iwona Puto