SP Bibice

szkolny sErwis informacyjny

 

 

 

 

 

 

 


wydanie X z dnia 5 czerwca 2018 roku

Dzień dobry!

Witamy w ostatnim już wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego w tym roku szkolnym. Przyszedł w końcu czas na ostatni miesiąc nauki, na który tak długo wszyscy czekaliśmy. Przed nami upragnione wakacje, czyli okres (no cóż… bądźmy szczerzy…) dwumiesięcznej tęsknoty za miejscem naszej edukacji ;( Zanim jednak pożegnamy szkolne progi przed nami kilka ważnych wydarzeń.

Najpierw jednak przypominamy krótko to, co już niestety minęło:[

Na początku bieżącego miesiąca, a dokładnie 1 czerwca w piątek, obchodziliśmy jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku, jakim jest bez wątpienia Dzień Dziecka. Chociaż większość z nas już nie uważa się za dziecko, to z dziecięcą radością przyjmowaliśmy prezenty.

Tego dnia na terenie szkoły został zorganizowany Dzień Sportu. Dzięki tej okazji mogliśmy poprzez uczestnictwo w rozgrywkach sportowych sprawdzić naszą sprawność fizyczną. Nie zabrakło również quizów związanych z wiedzą na temat zdrowego trybu życia.

Uwaga! A teraz informacje na temat tego, co jeszcze w tym miesiącu przed nami...

1. Na czerwiec przypada również pierwszy dzień lata i jednocześnie najdłuższy dzień roku. Lato astronomiczne rozpocznie się 21 dnia bieżącego miesiąca, a  dzień będzie trwał wtedy prawie 17 godzin. Z latem pożegnamy się dopiero po wakacjach...bo aż 23 września.

Pamiętajcie także o:

2. Dniu Ojca, wypadającym w Polsce od 1965 roku właśnie 23 czerwca. Święto to obchodzone jest corocznie w wielu krajach i jest wyrazem szacunku dla wszystkich ojców. Z tej okazji dzieci składają swoim ojcom życzenia i obdarowują ich drobnymi upominkami.

3. Ostatnim wydarzeniem w bieżącym miesiącu i roku szkolnym 2017/2018 będzie uroczyste zakończenie roku szkolnego, czyli początek WAKACJI.              O dacie tego najważniejszego dla Was dnia nie musimy chyba przypominać. Nie ma bowiem ucznia na terenie naszej szkoły, który by nie wiedział, kiedy rozpoczynają się wakacje;]

 

W związku z tym już dziś w imieniu redakcji

Szkolnego Serwisu Informacyjnego

życzymy wszystkim udanego, słonecznego i pełnego pozytywnych wrażeń,

a przede wszystkim

 bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku…

Na zakończenie dzisiejszego wydania pragniemy podziękować całej społeczności szkolnej za wspólnie spędzony rok.

Mamy nadzieję, że wszystkie wydania szkolnych wiadomości były dla Was pożyteczne…

 

Dziś dziękujemy już za uwagę!

 

wydanie IX z dnia 9 maja 2018 roku

Dzień dobry!

Witamy w majowym i przedostatnim w tym roku szkolnym wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Dużymi krokami zbliżamy się do przerwy wakacyjnej, która (jak już wszystkim wiadomo) rozpocznie się za ponad miesiąc. Przed nami więc ostatni czas wytężonej nauki i kilka ciekawych majowych wydarzeń.

A oto one:

Za nami już DŁUGI WEEKEND MAJOWY, czyli czas świętowania i zasłużonego wypoczynku. Pierwszego dnia obchodziliśmy Święto Pracy, zwane także Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Dzień ten obchodzony jest od roku 1890 corocznie właśnie 1 maja. Kolejny miniony dzień bieżącego miesiąca (2 maja) to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. To polskie święto obchodzimy w naszym kraju od niedawna, bo od roku 2004. Na ten sam czas przypada także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Długi weekend majowy zakończyło Święto Narodowe Trzeciego Maja, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku.

Drodzy uczniowie! W tym miesiącu przypomnijcie rodzicom o DNIU OTWARTYM SZKOŁY, który wypada 10 maja (czyli w najbliższy czwartek).

Drodzy gimnazjalni drugoklasiści! Oto komunikat tylko dla Was! Już wkrótce to, na co tak długo czekaliście-prezentacja projektów edukacyjnych. Szykujcie więc efekty Waszej pracy na dzień 17 maja.

 Jednym z wydarzeń w naszej szkole w maju są, jakże upragnione przez społeczność uczniowską, spotkania rodziców z wychowawcami klas.

W związku z tym Dyrektor Szkoły zaprasza wszystkich rodziców uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjum w dniach 28 i 29 maja na godzinę 17.00 lub/i 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

 

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

Dniu Matki, który przypada jak zwykle 26 maja. W tym czasie każda mama powinna zostać obdarowana życzeniami, laurkami (najlepiej własnego wykonania) lub kwiatami. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie dzieci.

Ciekawostka! W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku właśnie w Krakowie.

W ramach działań patriotycznych podejmowanych na ternie naszej szkoły przypominamy, że na maj datuje się kolejna rocznica (w tym roku już 73) zakończenia II wojny światowej. To właśnie na początku maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1939 r. wojnę w Europie.

*** Warto przy tej okazji pamiętać, że II wojna światowa była największą wojną światową w historii. Trwała ona od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8 maja 1945). Teren działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet na Arktyce i w Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (tzw. alianci). W wojnie uczestniczyło ok. 2 miliardy ludzi. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

 

***W dzisiejszym wydaniu nasz Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest godne i kulturalne zachowywanie się w szkole, a zwłaszcza poza nią. Pamiętajcie o tym szczególnie teraz, ponieważ rozpoczął się sezon wycieczkowy.

 

Dziś dziękujemy już wszystkim za uwagę

i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia w przyszłym miesiącu… po raz ostatni przed wakacjami;]

 

 

wydanie VIII z dnia 10 kwietnia 2018 roku

Dzień dobry!

Już od ponad tygodnia trwa pierwszy wiosenny miesiąc-kwiecień. Ten cieplejszy czas (choć jeszcze różnie z tym ciepłem bywa) przypomina nam o zbliżających się dużymi krokami wakacjach;] Choć niedawno wypoczęci wróciliśmy z wiosennej przerwy świątecznej, to każdy z nas marzy już o morzu, górach, obozach…No nic, póki co to jeszcze przed nami trochę nauki, zwłaszcza, że o wspaniałych ocenach na świadectwie myśli niejeden z nas!

Kwiecień, podobnie zresztą jak i pozostałe miesiące, niesie nam nowe informacje dotyczące życia naszej szkoły i nie tylko.

A oto one:

Obecny miesiąc rozpoczął wszystkim znany obyczaj-prima aprilis, który zawsze przypada na 1 dzień kwietnia. Jego czas zazwyczaj spędzamy na celowym robieniu sobie żartów. W tym roku zwyczaj ten przypadł na drugi dzień Świąt Wielkanocnych, więc nasze „podstępne dowcipy” dotknęły tym razem tylko członków naszych rodzin.

Jednym z ważnych wydarzeń w kwietniu są oczywiście spotkania rodziców z wychowawcami klas.

W związku z tym Dyrektor Szkoły zaprasza wszystkich rodziców uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych w dniach 10, 11 i 12 kwietnia  na godzinę 17.00, 17.30 lub 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

Jednocześnie informujemy, że w poszczególne dni na sali gimnastycznej odbędą się ciekawe prelekcje, na które zaproszeni są wszyscy rodzice uczniów z naszej szkoły.

Niebawem, bo w dniach 18, 19 i 20 kwietnia, w egzaminacyjnych ławkach zasiądą najstarsi uczniowie naszej szkoły- koleżanki i koledzy z trzecich klas gimnazjum.

Podczas gdy gimnazjalni trzecioklasiści będą próbować swoich umiejętności, my znowu udamy się na obowiązkową przerwę w nauce-niestety;] Obiecujemy jednak, że ten wolny czas spędzimy bardzo pożytecznie. Przez całe trzy dni trwania EGZAMINU GIMNAZJALNEGO będziemy mocno trzymać kciuki! Za wysokie wyniki-oczywiście!

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

Międzynarodowym Dniu Ziemi obchodzonym w Polsce od 1990 roku 22 kwietnia. Celem tego święta jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą w tym czasie uświadomić ludziom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety.

Kwiecień to miesiąc, w którym wspominamy ofiary zbrodni katyńskiej. W tym roku mija już 78 lat od czasu wiosny 1940 roku, kiedy to zginęło ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Jednym z nich był także porucznik Franciszek Etrych, pochodzący z naszych okolic. Wspominajmy tych Wszystkich Wielkich Polaków zawsze, kiedy będziemy mijać znany nam wszystkim Dąb Pamięci, znajdujący się na terenie naszej szkoły.

Ten długi miesiąc zakończymy obchodami Narodowego Święta Trzeciego Maja, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku. Wprawdzie jest to święto majowe, ale z powodu długiego majowego weekendu obchodzić je będziemy w naszej szkole 30 kwietnia ( jest to poniedziałek).                                                      

Następnego dnia, czyli po szkolnych uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Święta Trzeciego Maja, udamy się na majowy wypoczynek. Przypominamy, że dzień 2 maja został przez nas odrobiony jeszcze 23 września ubiegłego roku kalendarzowego, więc będzie on wolny od zajęć dydaktycznych i wychowawczo-opiekuńczych. Po weekendzie majowym wrócimy do szkoły 4 maja, kiedy to weźmiemy udział w Dniu Profilaktyki Szkolnej i w Dniu Zdrowia.

Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy wybrane na ten miesiąc prawa i obowiązki uczniów Szkoły Podstawowej im. S. Wyspiańskiego w Bibicach. Pamiętajcie więc o Waszym prawie do wpływania na życie szkoły poprzez zrzeszanie się w organizacjach działających w szkole, takich jak: Samorząd Uczniowski czy Szkolny Klub Wolontariatu. Nie zapomnijcie również o swoich obowiązkach. Każdy uczeń musi dbać o schludny, odpowiedni strój codzienny do szkoły. Natomiast w czasie uroczystości szkolnych oraz podczas egzaminów obowiązuje strój galowy.

 

Dziękujemy już wszystkim za uwagę

i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia w przyszłym miesiącu! ;]

 

 

 

 

wydanie VII z dnia 6 marca 2018 roku

Dzień dobry!

No cóż.. Ferie zimowe skończyły się i już od ponad tygodnia z nieukrywaną radością siedzimy w szkolnych ławkach. Pamiętajcie jednak, że rozpoczął się kolejny miesiąc nauki-marzec, a wraz z nim oczekiwania na wiosenną przerwę świąteczną w nauce. Ale zanim to nastąpi, czeka nas jeszcze mnóstwo ciekawych wydarzeń…

A oto one:

Za nami już dzień 1 marca i związane z nim obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Terminem „Żołnierze Wyklęci” określa się polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, walczące w oddziałach partyzanckich. Przez lata komunizmu w Polsce usiłowano odebrać zasługi tym żołnierzom-patriotom. Należna cześć i pamięć przywracana im jest od kilku lat, bo dopiero od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym.

Najbardziej charakterystycznym marcowym świętem jest to obchodzone 8 marca, chodzi tutaj oczywiście o Dzień Kobiet. Drodzy koledzy, pamiętajcie więc, aby z tej okazji wszystkim paniom w naszej szkole i nie tylko… życzyć dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy i wielu sukcesów w życiu.

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

Pierwszym dniu astronomicznej wiosny przypadającym w tym roku 20 marca. Natomiast pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca. Jak wiosna to i krokusy, przebiśniegi, dłuższy dzień, lepszy humor  i oczywiście zapach wakacji;]

Pamiętajcie także o zmianie czasu z zimowego na letni .Wprawdzie pod koniec miesiąca będziemy już spać krócej, wcześniej przychodzić do szkoły, ale w zamian za to dzień będzie dłuższy i wcześniej skończymy lekcje. Nie zapomnijcie  więc o tym, aby w nocy z 25 na 26 marca (czyli z niedzieli na poniedziałek) przestawić zegarki z godziny 2.00 na 3.00. Warto wiedzieć, że może być to ostatnia zmiana czasu w naszym życiu. W przyszłym roku prawdopodobnie w naszym kraju nie będziemy już przestawiać zegarków na czas zimowy czy letni.

Dobra rada: Dla złagodzenia negatywnych efektów zmiany czasu warto położyć się spać w niedzielę 25 marca nieco wcześniej niż zwykle. Warto też pamiętać o tym, że dzięki tej niewielkiej zmianie zyskamy dodatkową godzinę światła słonecznego i co za tym idzie więcej witaminy D3.

Tego dnia (czyli 25 marca) wypada również wydarzenie rozpoczynające Wielki Tydzień znane wszystkim pod nazwą Niedziela Palmowa. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ono okres przygotowania duchowego do Świąt Wielkanocnych, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki- symbol odradzającego się życia.

Cały miesiąc zakończy jeszcze jedno ważne wydarzenie. Jak się zapewne domyślacie, chodzi tutaj o Święta Wielkanocne. Aby każdy z nas mógł je spędzić w ciepłym domowym zaciszu i w miłym rodzinnym gronie, do szkoły po raz ostatni przyjdziemy w środę 28 marca, a powrócimy do niej już po świętach, czyli 4 kwietnia.

to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przepełnione jest one różnymi tradycjami wielkanocnymi, jak na przykład malowanie jaj, świecenie pokarmów czy śmigus-dyngus (tzw. lany poniedziałek).

W związku z przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy w Parafii Bibice i Parafii Węgrzce odbędą się rekolekcje. Z tej przyczyny w dni objęte czasem rekolekcyjnym czyli:19, 20 i 21 marca nie będzie zajęć dydaktycznych.

7.Ostatnia informacja w dzisiejszym wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego związana będzie z działalnością charytatywną prowadzoną na terenie naszej szkoły przez Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu. Już dziś zapraszamy do udziału w Charytatywnym Kiermaszu Wielkanocnym, który rozpocznie się w czwartek 22 marca i potrwa do środy 28 dnia marca. Podczas kiermaszu nasi uczniowie-wolontariusze gromadzić będą fundusze, które wesprą     m.in. działalność Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.
W poniedziałek 12 marca Szkolny Klub Wolontariatu rozpocznie również zbiórkę żywności na rzecz podopiecznych Domu Dziecka w Sieborowicach. Zebrane produkty zostaną, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, przekazane do Sieborowic, aby pozwoliły na radosne i spokojne świętowanie tym, którzy tego potrzebują.

***Na zakończenie dzisiejszego wydania naszego Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest podporządkowywać się wszystkim zaleceniom i zarządzeniom Dyrektora Szkoły. Pamiętajcie także o tym, że macie prawo do swobodnego wyrażania swoich myśli i przekonań. Nie mogą one jednak naruszać dobra osobistego osób trzecich.

 

Dziś dziękujemy wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia!

Do usłyszenia w przyszłym miesiącu…

 

wydanie VI z dnia 6 lutego 2018 roku

Dzień dobry!

Tak, to właśnie ten miesiąc! Już za parę dni nasze upragnione i wyczekiwane od września FERIE ZIMOWE! Na pewno każdy wie, że czas wolny od nauki rozpocznie się już 10 lutego (w sobotę), a właściwie w piątek i to zaraz po opuszczeniu szkolnych murów. Wspaniale, prawda? W naszych naukowych ławkach spotkamy się ponownie dopiero w poniedziałek 26 lutego. Wtedy będziemy już zupełnie inni…wypoczęci i stęsknieni za nauką;] Zanim jednak udamy się na zasłużony wypoczynek przed nami kilka wydarzeń.

Najbliższe z nich to oczywiście, jak to na koniec każdego okresu w nauce bywa,  spotkania rodziców z wychowawcami klas, czyli tzw. wyższa konieczność ;]

W związku z tym Dyrektor Szkoły zaprasza wszystkichrodziców uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w dniach 6, 7, 8 lutego  na godzinę 17.00, 17.30 lub 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

Przy czym dnia 7 lutego (w środę) spotkania rozpoczną się na hali sportowej przedstawieniem pt.„ My wszyscy z niego…z dramatu Wyspiańskiego”. Na ten niezwykły spektakl zapraszamy serdecznie już dziś wszystkich rodziców.

Naprawdę warto zobaczyć to, co z okazji Święta Patrona Szkoły-Stanisława Wyspiańskiego-przygotowali nasi nauczyciele i uczniowie.

Ten tydzień, jak już zapewne niektórzy z Was zauważyli, w naszej szkole nazwany został TYGODNIEM PROFILAKTYKI ZAGROŻEŃ INTERNETOWYCH. Ta dumna nazwa oznacza czas, w którym będziecie mogli poznać lub po prostu przypomnieć sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zwróćcie więc szczególna uwagą na wszystkie działania, które w bieżącym tygodniu „otaczać” Was będą cennymi informacjami.

Pamiętajcie również o tym ,że

8 lutego, czyli w TŁUSTY CZWARTEK rozpocznie się ostatni tydzień  karnawału. Tego dnia, według tradycji, wszyscy objadają się pączkami i faworkami. W myśl tego właśnie obyczaju nasi uczniowie i nauczyciele wezmą udział w akcji charytatywnej ściśle związanej z kupowaniem pączków. Dochód zgromadzony ze sprzedaży słodkości zostanie przeznaczony na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ulicy Tynieckiej w Krakowie.

Niech więc 8 lutego każdy z Was nie pożałuje grosza i oprócz dużego serca zdobędzie również duuuży brzuch;] Dla kogo szczytny cel to za mało, aby bez umiaru jeść pączki, niech ma w głowie takie oto przysłowie:

„Kto w Tłusty Czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”

Jedzenie pączków i faworków kojarzy się oczywiście ze zbliżających się czasem Wielkiego Postu, a dokładnie z jego początkiem, który wyznacza Środa Popielcowa inaczej zwana również Popielcem lub Wstępną Środą. W tym roku pierwszy dzień Wielkiego Postu przypada 14 lutego.

Z tym samym dniem związany jest jeszcze obyczaj znany wszystkim pod nazwą walentynki. Nazwa tego zwyczaju pochodzi od imienia świętego Walentego, wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest również tego dnia. W tym czasie tradycją jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne oraz obdarowywanie się drobnymi upominkami.

Z tej okazji zachęcamy więc Was do skorzystania z poczty walentynkowej, którą na terenie naszej szkoły zorganizował Samorząd Uczniowski.

W tym miesiącu nie zapomnijcie o ważnej dla naszego kraju dacie historycznej. Otóż, 10 lutego będziemy obchodzić 78. rocznicę pierwszej z czterech fal masowych deportacji polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. Działania te objęły głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich. Według IPN wywieziono wówczas z całych Kresów ponad 140 tys. osób.

***Na zakończenie dzisiejszego wydania naszego Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego, które polegają m.in. na: przeciwstawianiu się wszelkim przejawom agresji, szanowaniu poglądów i przekonań innych ludzi oraz szanowaniu godności i wolności osobistej drugiego człowieka. Pamiętajcie też o tym, że możecie zawsze przedstawić wychowawcy klasy, innym nauczycielom oraz Dyrektorowi szkoły swoje problemy oraz uzyskać pomoc.

 Dziś dziękujemy już wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia oraz udanych i bezpiecznych ferii zimowych!

Do usłyszenia jak zwykle w przyszłym miesiącu…

 

wydanie V z dnia 9 stycznia 2018 roku

Dzień dobry!

Witamy w pierwszym w roku 2018 wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Tydzień temu wróciliśmy do szkolnych murów po zimowej przerwie świątecznej, wypoczęci i stęsknieni za nauką-oczywiście!

Przed nami ostatni czas wytężonej pracy przed zakończeniem I okresu bieżącego roku szkolnego. W związku z tym do 22 dnia tego miesiąca zostaniemy wynagrodzeni przez nauczycieli odpowiednimi ocenami za ciężką, nieustanną pracę nad rozwojem naszych umysłów i postaw, której poświęcamy się bez reszty już od września.

Mimo stresu związanego z klasyfikacją na okres II, nie wolno nam zapomnieć o kilku ważnych wydarzeniach z  życia szkoły i nie tylko…

A oto one:

1. Rok 2018 rozpoczniemy 15 stycznia uroczystą akademią z okazji Święta Patrona Szkoły- Stanisława Wyspiańskiego. W tym dniu także uczniowie najmłodszychklas -pierwszoklasiści-złożą uroczyste ślubowanie i oficjalnie staną się członkami naszej społeczności uczniowskiej.

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

2. Dniu Babci i Dniu Dziadka, które odchodzić będziemy w drugiej dekadzie stycznia, czyli 21 i 22 dnia miesiąca. Podziękujmy w tych dniach naszym drogim „starszym wychowawcom” za dobrą radę, ciepły uśmiech i życiową mądrość- bez względu na to, czy są jeszcze z nami, czy już ich nie ma.

3. Na bieżący miesiąc przypada 155.rocznica wybuchu powstania styczniowego. To właśnie 22 stycznia 1863 Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił w Warszawie manifest rozpoczynających wybuch największego polskiego powstania, którego zasięg objął zabór rosyjski. Podczas tego wydarzenia stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów powstanie zakończyło się klęską. Zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy powstańców, blisko 1000 stracono, a ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłano na Syberię; natomiast ok. 10 tys. wyemigrowało z kraju.

Pamiętajcie więc, aby 22 stycznia wspomnieć powstańców styczniowych, którzy za naszą wolną Ojczyznę oddali wszystko, nawet własne życie.

4. Z początkiem nowego czasu kalendarzowego warto również wiedzieć, że rok 2018 ogłoszono m.in.

Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci)
Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych)
Rokiem Zbigniewa Herberta (w 20. rocznicę śmierci)
Rokiem Harcerstwa (w 100. rocznicę założenia Związku Harcerstwa Polskiego)

***Na zakończenie dzisiejszego wydania nasz Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest dbanie o dobro, ład i porządek w naszej szkoły. Pamiętajcie też o tym, że możecie liczyć na pomoc w przypadku wystąpienia trudności w nauce.

 

Dziś dziękujemy wszystkim za uwagę

 i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu…

czyli tuż, tuż przed feriami!

 

wydanie IV z dnia 12 grudnia 2017 roku

Witamy wszystkich w ostatnim w roku 2017 wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Od ponad tygodnia trwa nasz ulubiony, bo składający się tylko z trzech tygodni, miesiąc nauki- grudzień. Oznacza to, że już możemy zacząć odliczać dni do pierwszej przerwy w nauce, którą przyniesie nam w prezencie bożonarodzeniowa gwiazdka. Zanim jednak spracowane głowy uczniowskie udadzą się na upragniony odpoczynek, wcześniej usłyszą równie upragnione informacje na temat wydarzeń z  życia naszej szkoły.

A oto one:

Za nami już mikołajki, czyli znany wszystkim dzień świętego Mikołaja-biskupa. Z tej okazji, zgodnie z tradycją, w nocy z 5 na          6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, wkłada w bucik lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W związku z tym obyczajem w środę 6 grudnia na szkolnych korytarzach wprost zaroiło się od mikołajkowych akcentów. Naszą szkołę odwiedził nawet sam Mikołaj, zaproszony przez Samorząd Uczniowski. Mamy nadzieję, że w tym roku Mikołaj pamiętał o każdym z Was. Jeśli nie, oznacza to, że po prostu nie byliście grzeczni;]

 1. W tym miesiącu, a dokładnie 7 grudnia,  odbył się również Dzień Otwarty. W ciągu  dwóch godzin (bo od 17.00 do 19.00) podczas spotkań z poszczególnymi nauczycielami wszyscy chętni rodzice mogli przekonać się o naszych naukowych talentach;]
 2. Przypominamy, że trwa akcja charytatywna „Pomocna dłoń”, której celem jest wsparcie podopiecznych Domu Dziecka w Sieborowicach. Zapraszamy więc do jej wsparcia poprzez zostawienie w oznakowanym pudełku (przy szatni) różanych produktów żywnościowych.
  W bieżącym miesiącu zachęcamy wszystkich również do hojnego wsparcia szkolnej akcji "Góra grosza" i akcji „Paka dla zwierzaka”.
 3. Grudzień to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Wyznaczony on został na 13 grudnia, czyli w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Taką decyzję podjęły ówczesne władze komunistyczne w celu zahamowania aktywności społeczeństwa dążącego do gruntownej reformy ustroju społeczno-politycznego PRL. 
 4. Na bieżący miesiąc przypada również początek astronomicznej zimy i jednocześnie najkrótszy dzień w roku. Wprawdzie już od paru tygodni chodzimy cieplej ubrani, ale pamiętajcie, że od 21 grudnia to już naprawdę rozpocznie się zima i trzeba będzie zaprzyjaźnić się na dłużej z czapkami, szalikami i rękawiczkami.
 5. W końcu informacja, na którą wszyscy uczniowie czekają już od początku roku szkolnego. Otóż, za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się przerwa świąteczna . Ostatni raz w tym roku do szkoły pójdziemy     22 grudnia, czyli w piątek. Nasz powrót do szkolnych ławek przypada już na rok 2018, bo dopiero 2 stycznia… Zanim to jednak nastąpi, to przed nami jeszcze dużo czasu na wypoczynek i na świętowanie Bożego Narodzenia w gronie najbliższych nam osób.
  Narodzenie Pańskie to jedna z najważniejszych uroczystości w tradycji chrześcijańskiej, przypadająca stale na dzień 25 grudnia. Nasze świętowanie rozpoczniemy jednak wcześniej, bo kolacją wigilijną poprzedzającą narodzenie Jezusa, zwanej w Polsce Gwiazdką, a przypadającą na wieczór 24 grudnia.
  Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia obchodzić będziemy kolejną wigilię, tym razem wigilię Nowego Roku. To międzynarodowe święto przypada rzecz jasna na noc z 31 grudnia na 1 stycznia i oficjalnie rozpoczyna okres hucznych zabaw.
  Jesteśmy przekonani, że po takim długim i pełnym wrażeń odpoczynku wrócimy do naszej szkoły stęsknieni za zdobywaniem nowej wiedzy.
  *Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy całej społeczności szkolnej już dziś wszystkiego, co najlepsze. Przede wszystkim zdrowia, spokoju i wypoczynku. Niech okres świąteczny przywróci w Waszych sercach radość i nadzieję.
 6.  Uwaga! Uwaga! Wczoraj na terenie naszej szkoły rozpoczął się kiermasz bożonarodzeniowy. Zachęcamy wszystkich do wzięcia aktywnego udziału w tym wydarzeniu, tym bardziej, że dochód ze sprzedaży świątecznych produktów zostanie przekazany na szczytne cele charytatywne.

 

Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy, że jako uczniowie Szkoły Podstawowej w Bibicach macie prawo do reprezentowania szkoły w konkursach, przeglądach i zawodach. Róbcie to więc dumie, pamiętając przy tym o godnym i kulturalnym zachowywaniu się w szkole i poza nią. Pamiętajcie również, że „wielkimi krokami” zbliża się czas klasyfikacji śródrocznej i wystawiania ocen za pierwszy okres naszej nauki. Zbierzcie więc przez święta swoje ukryte siły i powalczcie o ostateczne wyniki w nauce.

 

Dziękujemy wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia!

Do usłyszenia;] tym razem już w roku 2018…

 

wydanie III z dnia 7 listopada 2017 roku

Witamy w kolejnym już wydaniu naszego Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Przed nami kolejny miesiąc nauki- listopad. Oznacza to, że już możemy zacząć odliczać dni do pierwszej przerwy w nauce, którą przyniesie nam w prezencie bożonarodzeniowa gwiazdka.

Zanim jednak spracowane głowy uczniowskie udadzą się na upragniony odpoczynek, wcześniej usłyszą równie upragnione informacje na temat wydarzeń z  życia naszej szkoły.

A oto one:

Na początek wiadomość dla wszystkich miłośników matematyki z klas 4-6 szkoły podstawowej. Otóż, termin konkursu Krakowska Matematyka uległ zmianie. Etap szkolny tego konkursu odbędzie się w czwartek 30 listopada. Tego dnia wszyscy uczniowie, którzy zgłosili w nim swój udział proszeni są o przyjście pod salę 218 o godzinie 7.45.

Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza kolejną akcje charytatywną pod hasłem „Podaruj coś, czym się już nie bawisz”. Celem akcji jest zebranie używanych, ale w bardzo dobrym stanie lub zupełnie nowych zabawek, maskotek, puzzli, gier dla dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej 6. Podopieczni tego ośrodka potrzebują również przyborów szkolnych, takich jak: kredki, flamastry, farby, piórniki, plastelinę, papier kolorowy i wiele inne, które wspomogą rozwijanie ich różnych zmysłów. Przydadzą się również plecaki turystyczne, gdyż w znacznym stopniu usprawnią one normalne funkcjonowanie podczas wycieczek. Jeżeli macie jakieś inne pomysły na to, jakie rzeczy można by podarować wychowankom tej krakowskiej placówki, to po prostu zabierzcie je do szkoły i pozostawcie w pudełku przy wejściu do szatani w dniach od 8 do 24 listopada.

Za nami już Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Święta te obchodziliśmy 1 i 2 listopada. W tych dniach wspominaliśmy znanych i nieznanych z imienia świętych oraz modliliśmy się za wszystkich zmarłych.

Wielkimi krokami zbliża się także 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono ustanowione w roku 1937 dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku  po 123 latach zaborów.

W murach naszej szkoły będziemy obchodzić tę uroczystość 10 listopada podczas uroczystej akademii.

Jednym z wydarzeń w naszej szkole w obecnym miesiącu są, jakże upragnione przez społeczność uczniowską, spotkania rodziców z wychowawcami klas. 14 listopada wiele pochwał na temat swoich dzieci usłyszą rodzice uczniów klas od jeden do trzy Szkoły Podstawowej. Na 15 listopada do szkoły zaproszeni zostaną rodzice uczniów klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych. Z kolei 16 dnia tego miesiąca do szkoły przybędą rodzice najstarszej części społeczności uczniowskiej, czyli gimnazjalistów.

*Dyrektor Szkoły zaprasza więc rodziców na godzinę 17.00 i/lub 18.00 na zebrania. Najpierw do sali gimnastycznej, gdzie odbędą się spotkania ze specjalistami, a następnie do poszczególnych sal na rozmowy z wychowawcami.

W bieżącym miesiącu czekają nas jeszcze dwa, budzące duże    zainteresowania, wydarzenia. Nasi nauczyciele, w wielkiej tajemnicy przed nami, przygotowują III Noc Naukowców, czyli spotkanie z nauką w nocnej scenerii. Wszystkich spragnionych wrażeń uczniów i ich rodziców zapraszamy więc 17 listopada na godz. 19.00. Oj, będzie się działo...przyjdźcie zatem licznie i niech nikogo nie zabraknie.

Natomiast  24 listopada czeka na uczniów klas III Szkoły Podstawowej niezapomniana  noc w szkole. Więcej szczegółów na ten temat na najbliższych zebraniach….

Na listopad został również wyznaczony termin próbnego egzaminu gimnazjalnego. Podczas gdy w dniach 22, 23 i 24 listopada nasze koleżanki i nasi koledzy będą próbować swoich sił w zmaganiach z arkuszami egzaminacyjnymi, pozostali uczyć się będą według zmienionego planu…Spokojnie! Tylko przez trzy dni;]

Cały miesiąc zakończy jeszcze jedno ważne wydarzenie- andrzejki, czyli wieczór wróżb, odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Po tym dniu rozpocznie się Adwent, czyli czas oczekiwania na Boże Narodzenia i oczywiście - czas wolny od nauki;]

***Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że podczas ważnych szkolnych uroczystości (którą bez wątpienia jest Święto Odzyskania Niepodległości) wszyscy uczniowie zobowiązani są do noszenia stroju galowego.

Pamiętajcie także o tym, że każdy uczeń naszej szkoły ma prawo do reprezentowania szkoły w konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych, zgodnie ze swoimi możliwościami i umiejętnościami.

W związku z tym pamiętajcie o udziale w Małopolskich Konkursach Kuratoryjnych, które odbywać się będą na terenie naszej szkoły przez cały bieżący miesiąc.

 

Dziękujemy wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia!

Do usłyszenia;] jak zwykle w przyszłym miesiącu…

 

 

wydanie II z dnia 10 października 2017 r

Dzień dobry!

Pierwszy miesiąc nauki już za nami. Jeszcze tylko dziewięć i to niecałych miesięcy, bo przecież święta, ferie oraz kilka dni wolnych (z różnych powodów) od zajęć i znowu upragnione wakacje… Oczekiwanie na ich początek umilą nam na pewno różne wydarzenia z życia naszej szkoły i nie tylko.

A oto kilka z nich:

1. Za nami już obchody 73. rocznicy upadku powstania warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni, czyli do 2 października. Przeszło ono do historii naszego kraju jako akt heroizmu. Niech pamięć o wielu ofiarach stolicy będzie żywa także i w naszych myślach.

2. Warto również wiedzieć o tym, że w tym miesiącu, 15 października, mija 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki –wielkiego polskiego i amerykańskiego generała, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej z 1794. Sejm RP ustanowił z tej okazji rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

3. Dużymi krokami zbliża się także 14 października, czyli Święto Komisji Edukacji Narodowej, inaczej zwane też Dniem Nauczyciela. Pamiętajcie o tym, aby z okazji tego święta być szczególnie aktywnym na lekcjach. Niech nasi, wytrwali w swej pracy, nauczyciele wiedzą, że ich codzienna, ciężka praca „nie idzie w las.” W związku z tym, że w tym roku Dzień Nauczyciela przypada w sobotę, uroczysta akademia odbędzie się w piątek 13 i na pewno będzie to bardzo pozytywny dzień, bo żadnego „pecha” nie przewidujemy;]

W tym miesiącu przypominam również o:

4. Zmianie czasu z letniego na zimowy!!! Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów, bo przez najbliższe kilka miesięcy będą mogli spać o godzinę dłużej. Dlatego też  w nocy z 28 na 29 października (czyli z soboty na niedzielę) pamiętajcie o przestawieniu zegarków z godziny 3.00 na 2.00.        

5. Drodzy uczniowie! W przyszłym miesiącu, czyli w listopadzie nie zapomnijcie o wzięciu udziału w Małopolskich Konkursach Kuratoryjnych…do których już teraz należy rozpocząć intensywne przygotowania. My ze swojej strony będziemy mocno trzymać kciuki za wszystkich konkursowiczów;]  Obiecujemy także nie przeszkadzać w czasie przygotowań do walki o tytuł laureata;]

6. Ostania informacja w dzisiejszym wydaniu naszych szkolnych wiadomości związana jest z działalnością Szkolnego Klubu Wolontariatu. Otóż, od poniedziałku 9 października rozpoczęła się akcja pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, której celem jest zebranie zniczy i sztucznych kwiatów na zapomniane i zaniedbane groby żołnierzy. Wolontariusze z naszej szkoły poprzez uporządkowanie i ozdobienie grobów żołnierzy chcą oddać hołd tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę! Wszystkie przyniesione kwiaty i znicze można zostawiać w pudełku znajdującym się przy wejściu do szatni.

 

Nie zapominajcie także o trwającej już akcji „Wkręć się w pomaganie”. Na każdym piętrze budynku naszej szkoły znajdują się specjalnie oznaczone pudełka, do których można wrzucać nakrętki po pustych butelkach. Tym bardziej, że każdego dnia ich duże ilości (wraz z cennymi nakrętkami) lądują codziennie w koszach na śmieci. Warto pamiętać, że w ten prosty sposób można codziennie pomagać chorym dzieciom.

 

***Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest dbanie o ład, porządek i wspólne bezpieczeństwo w szkole. Pamiętajcie też o tym, że możecie zawsze korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej i z doradztwa zawodowego na terenie naszej szkoły.

Dziś już dziękujemy wszystkim za uwagę

 i życzymy udanego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu…

 

 

wydanie I z dnia 11 września 2017 r.

Dzień dobry!

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym, który rozpoczęliśmy już ponad tydzień temu. Każdy z nas powrócił z wakacji wypoczęty i gotowy na nowe, ciekawe wyzwania. Zwłaszcza, że po raz pierwszy w naszej szkole, zamiast pierwszych klas gimnazjum ,pojawili się siódmoklasiści! Nasza radość spowodowana widokiem szkolnych korytarzy widoczna była już pierwszego dnia i liczymy na to, że długo nas nie opuści;]

Informujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy nadawać nasz Szkolny Serwis Informacyjny co miesiąc, aby przypominać ciężko zapracowanej społeczności uczniowskiej ważne daty, rocznice, święta i wydarzenia z życia naszej szkoły. Wobec tego uważnie posłuchajcie pierwszego wydania szkolnych wiadomości.

Na początek kilka informacji na temat Szkolnego Klubu Wolontariatu:

             Otóż, od tego roku szkolnego na terenie naszej szkoły rozpoczyna, pod opieką nauczycieli, swą działalność Szkolny Klub Wolontariatu. Celem tej organizacji będzie bezinteresowne niesienie pomocy i wsparcie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Wszystkich uczniów zainteresowanych włączeniem się w działalność wolontariacką zapraszamy 18 września (poniedziałek) o godz. 16.30 do sali 320 na spotkanie z nauczycielami-opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wtedy to poznacie zasady działania naszej szkolnej organizacji wolontariackiej i będziecie mogli zostać nowymi wolontariuszami.

Uwaga! Na spotkanie należy zabrać ze sobą podpisaną przez rodzica zgodę, której druk znajduje się na gazetce Szkolnego Klubu Wolontariatu przy sali 222.

             Mimo, że wolontariuszy w naszej szkole nie ma jeszcze zbyt wielu, to już w tym tygodniu ruszyła pierwsza charytatywna akcja szkolnego wolontariatu pod hasłem „Uczeń-uczniowi podaruje zeszyt i nie tylko” mająca na celu pomoc dzieciom z jednego z domów dziecka w Krakowie. Od poniedziałku 11 września do piątku 6 października zbieramy więc różne przybory szkolne, takie jak: długopisy, kredki, pisaki, ołówki, zeszyty, farby i wszystko to, co tylko uczniowi na szkolonej ławce może się przydać. Przyniesione artykuły należy pozostawiać w pudełku znajdującym się w okolicach portierni, a wolontariusze z naszej szkoły przekażą je potrzebującym mieszkańcom krakowskiego domu dziecka.

Bądźcie więc szczodrzy, zwłaszcza, że na szkolnych potrzebach znacie się jak nikt inny!

Oprócz spotkania ze Szkolnym Klubem Wolontariatu w tym miesiącu pamiętajcie również, że:

1. 1 września to dzień, który związany jest nie tylko z kończącymi się wakacjami, ale także z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej. W tym roku obchodziliśmy ją już po raz 78. Tego dnia w całym naszym kraju odbyły się różne uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Warto wiedzieć o tym, że napaść Niemiec hitlerowskich i ZSRR na Polskę rozpętała II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział aż 61 państw.
2. W bieżącym miesiącu, a konkretnie 3 września, przypadła także 186. Rocznica obrony słynnej Reduty Ordona, znanej zapewne wszystkim z utworu Adama Mickiewicza. Wiersz naszego narodowego wieszcza jest opisem obrony Warszawy przed Rosjanami podczas powstania listopadowego we wrześniu 1831 przez załogę Reduty 54, gdzie dowódcą artylerii był Julian Ordon. W scenie finałowej Ordon, nie chcąc oddać wrogowi amunicji, wysadza się wraz z całym jej składem w powietrze. Jest to wersja Adama Mickiewicza, gdyż w rzeczywistości Ordon przeżył pogrom. A sam utwór powstał na podstawie relacji uczestnika tych wydarzeń, przyjaciela poety, Stefana Garczyńskiego.
3. Za nami już także dzień 8 września, kiedy to spotkaliśmy się z przedstawicielami policji. Wtedy to wysłuchaliśmy wielu cennych rad dotyczących m.in. naszej bezpiecznej drogi do i ze szkoły.
4. Jednym z wydarzeń w naszej szkole w obecnym miesiącu są oczywiście spotkania rodziców z wychowawcami klas, innymi nauczycielami oraz specjalistami.

Dyrektor Szkoły zaprasza więc wszystkich rodziców w dniach 12, 13 i 14 września na godzinę 17.00 lub/i 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

Uwaga! Spotkanie z rodzicami najstarszej części naszej społeczności, czyli uczniów klas trzecich gimnazjum rozpocznie się o godzinie 17.30 w sali 002 i dotyczyć będzie harmonogramu i procedur związanych z egzaminami gimnazjalnymi.

5.    O tym, że nadchodzi jesień chyba nie trzeba nikomu przypominać, bo każdy z nas zauważył na pewno, że jest wrzesień i musimy siedzieć w szkolnej ławce… Pierwszy dzień jesieni w roku 2017 wypada w piątek 22 września. Tego właśnie dnia o godzinie 22.02 nastąpi początek jesieni astronomicznej i wtedy będziemy mieli do czynienia z równonocą jesienną. Jesień kalendarzowa nadejdzie dzień później czyli 23 września. Data rozpoczęcia jesieni w kalendarzu jest stała. Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do 22 grudnia. Jesień to też czas, w którym dni są krótsze od pory nocnej, a z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Choć pogoda już teraz jest typowo jesienna,  mamy nadzieję, że lato jeszcze wróci do Polski chociaż na kilka dni.

W tym miesiącu nie zapomnijcie również o:

6.    Dniu 23 września i zaplanowanym na ten czas FESTYNIE RODZINNYM. Już dziś zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu całe Wasze  rodziny. Tym bardziej, że poprzez udział w wielu atrakcjach odrobimy dzień 2 maja 2018 roku i w ten sposób zapewnimy sobie dłuższy weekend majowy.

7.         W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych 26 września obchodzić będziemy w naszej szkole Dzień Węgier. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w wielu ciekawych imprezach i konkursach. Pamiętajcie, aby w tym dniu ubrać się w na czerwono, biało i zielono-czyli w kolory węgierskiej flagi.

8.         Z kolei 30 września, jak zapewne każdy z Was dobrze wie, wypada Dzień Chłopaka. W tym wyjątkowym czasie niech wszystkie koleżanki z klasy obdarują swoich kolegów pięknymi uśmiechami;] Na pewno są tego warci;]

 

Nasz Szkolny Serwis Informacyjny przypominać Wam będzie również o prawach i obowiązkach uczniowskich zawartych w Statucie naszej szkoły. Dlatego też w tym wydaniu szkolnych informacji wszystkim uczniom zwracamy uwagę na to, że:

-wszyscy możemy wpływać na życie szkoły przez działalność samorządową i zrzeszanie się w organizacjach działających w szkole;

-naszym obowiązkiem jest natomiast systematyczne i aktywne uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, których nie wolno zakłócać niewłaściwym zachowaniem.

Warto o tym pamiętać już na początku roku szkolnego!

Na zakończenie dzisiejszego wydania odczytany zostanie fragment dramatu patrona naszej szkoły -Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. W ten sposób nasza szkoła włączy się w VI edycję akcji „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie to miało miejsce 2 września (w sobotę), kiedy to Para Prezydencka oraz polscy aktorzy czytali jeden z najpopularniejszych na świecie dramatów Wyspiańskiego.

Fragment rozmowy bohaterów utworu pt.”Wesele” przeczytają uczniowie klasy IIIA gimnazjum: Zuzanna Zakrzewska i Alexander Stalmach-Rulton.

Akt I, scena XII

PAN MŁODY

Kochasz ty mnie?

PANNA MŁODA

Moze, moze -

cięgiem ino godos o tem.

PAN MŁODY

Bo mi serce wali młotem,

bo mi w głowie huczy, szumi...

moja Jaguś, toś ty moja?!

PANNA MŁODA

Twoja, jak trza, juści twoja;

bo cóż cie ta znów tak dumi?

Cięgiem ino godos o tem.

PAN MŁODY

A ty z twoim sercem złotem

nie zgadniesz, dziewczyno-żono,

jak mi serce wali młotem,

jak cię widzę z tą koroną,

z tą koroną świecidełek,

w tym rozmaitym gorsecie,

jak lalkę dobytą z pudełek

w Sukiennicach, w gabilotce:

zapaseczka, gors, spódnica,

warkocze we wstążek splotce;

że to moje, że to własne,

że tak światłem gorą lica!

PANNA MŁODA

Buciki mom troche ciasne.

PAN MŁODY

A to zezuj, moja złota.

PANNA MŁODA

Ze sercem tako robota.

PAN MŁODY

Tańcuj boso.

PANNA MŁODA

Panna młodo?!

Cóz ta znowu?! To ni mozno.

PAN MŁODY

Co się męczyć? W jakim celu?

PANNA MŁODA

Trza być w butach na weselu.

 

 

 

 Dziś dziękujemy już wszystkim za uwagę i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu...