15 stycznia 2024

Światowy Dzień Bałwana

Światowy Dzień Bałwana

18 stycznia 2024

Czy jest na sali ktoś, kto nigdy w życiu nie ulepił bałwana? A ktoś kto z uśmiechem nie mija bałwana stojącego przy drodze? Sympatia do bałwanów jest niezależna od wieku, poglądów politycznych, płci, religii. Bałwan – symbol zimy nie związany ze świętami Bożego Narodzenia, egalitarny, dostępny dla każdego. Hola, hola, czy faktycznie dla każdego? Niestety bałwan jest gatunkiem ginącym w naszej części Europy. Zmiany klimatu robią swoje. Zimy są coraz krótsze. Nawet jeśli śnieg spadnie, to zaraz się topi. Na pewno widzieliście nie raz memy z bałwanami ulepionymi z błota. Niestety obecnie o wiele łatwiej zobaczyć świecącego bałwana z plastiku, ciasteczka w kształcie bałwanów, bombki-bałwany na choinkach, animowane bałwany w reklamach i grające bałwany w sklepach… niż starego dobrego bałwana ulepionego ze śniegu.

Światowy Dzień Bałwana obchodzimy 18 stycznia

Dlaczego właśnie tego dnia? Z jaką cyfrą kojarzy Wam się bałwan? A z jaką miotła? W kalendarzu nie mamy dnia 81, ale 18 już jak najbardziej, a w styczniu jest największe prawdopodobieństwo opadów śniegu. Teraz już nie zapomnicie tej daty.

Żeby naprawdę z pompą świętować Dzień Bałwana potrzebny jest śnieg. Jeśli jednak go nie ma dziś, może spadnie jutro. Wykorzystajcie okazję i ulepicie bałwana jak tylko zobaczycie na ziemi warstwę białego, lepiącego się puchu. Wywołacie uśmiech na twarzach wielu przechodniów. I nie zapomnijcie o marchewce ???? 

źródło: https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-balwana/

Zobacz cały kalendarz