14 lutego 2025
Walentynkowe zwyczaje w Polsce i na świecie
W Polsce walentynki są stosunkowo młodym świętem. Stały się popularne dopiero w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Jednym z ważniejszych zwyczajów walentynkowych w naszym kraju jest wysyłanie miłosnych kartek zwanych walentynkami. Co ciekawe nie dotyczy to tylko osób zakochanych, ale także rodziny i bliskich, których się kocha.
Walentynki i święto zakochanych w Anglii
Powszechnie uważa się, że to właśnie Brytyjczycy rozpowszechnili święto zakochanych 14 lutego. W dziewiętnastowiecznej Anglii istniał zwyczaj odwiedzania znajomych i sąsiadów po to, by wspólnie śpiewać piosenki i opowiadać żarty. Później doszedł do tego zwyczaj wręczania sobie kart walentynkowych w kształcie serca.
To właśnie w Anglii powstała pierwsza kartka walentynkowa. Była ona ozdobiona sercem i przeszła pełen obieg pocztowy brytyjskiej Royal Mail. Można ją obejrzeć w British Postal Museum.
Święto miłości w Walii
Walijczycy obchodzą święto miłości nieco wcześniej, bo 25 stycznia. Jest to dzień świętej Dwynwen, która jest patronką kochanków i zakochanych.
Ciekawe jest to, że zamiast miłosnych liścików czy kartek pocztowych, zakochani darują sobie łyżeczki.
Walentynki i dzień zakochanych w USA
W Stanach Zjednoczonych wszelkie święta obchodzone są hucznie i z rozmachem. Podobnie jak Halloween czy Boże Narodzenie, tak i walentynki świętuje się tu na całego. Amerykańskie miasta dosłownie toną w miłosnych dekoracjach. Serduszka, kwiaty i wystrojone owoce leżą wszędzie. Dzieci w szkołach w ten jeden dzień odbywają bardzo luźne lekcje, tematycznie związane z miłością.
Amerykanie poza pocztówkami wręczają sobie 14 lutego drobne prezenty i podarunki. Są to często słodycze lub drobne przedmioty, przypominające o tym, co łączy dwie osoby. Jest to bardzo radosne i pozytywne święto.
Niemiecki dzień zakochanych
Nasi zachodni sąsiedzi również wręczają sobie prezenty. Poza tym dzień zakochanych jest dniem spełniania się życzeń i wróżb. Wystarczy, że dziewczynie przyśni się tej nocy nieznajomy, niechybnie oznacza to szybką i szczęśliwą miłość. Inną rzeczą, która różnie niemieckie walentynki od tych z innych krajów to symbol świnki, która wyparła serduszka. Świnka to w Niemczech symbol dobrobytu i powodzenia, także tego w miłości.
Romantyczne święto we Francji
Francuzi obsypują swoje ukochane kwiatami. W połowie lutego we Francji sprzedaje się więcej róż niż we wszystkich innych krajach tej części Europy. Modne są również wizyty w kinie czy teatrze. Ostatecznie zakochani trafiają do dobrej restauracji, w której miejsce zamawia się zazwyczaj kilka miesięcy wcześniej.
Walentynki we Włoszech
Włochy uważane są za stolicę walentynek. To w końcu z Włoch właśnie pochodzi ich patron święty Walenty. Tego dnia modne stają się kolory miłości, czyli czerwony i złoty. Panowie zabierają panie na kolację i obdarowują prezentami. Panie odwdzięczają się drobnymi upominkami.
W okolicach Umbrii, czyli miejsca pochodzenia świętego Walentego, popularne jest święto zaręczyn. Przypada ono na 13 lutego i przyciąga setki par zakochanych, które w tym właśnie miejscu chcą przysiąc sobie miłość i chęć zamążpójścia. We Włoszech znajduje się również najważniejsze miejsce kultu świętego Walentego. Znajduje się ono w bazylice Świętego Walentego w Terni.
W kościele stoi srebrny relikwiarz ze szczątkami świętego. Znajduje się na nim napis Święty Walenty patron miłości. Przy relikwii podczas święta miłości, gromadzą się setki par narzeczonych z całego świata. Do bazyliki przybywają też małżeństwa świętujące swoje kolejne rocznice.
Japońskie walentynki
Walentynki w Japonii należą w całości do mężczyzn. Są oni rozpieszczani przez ukochane, które spełniają wszystkie ich zachcianki. Panowie odwdzięczają się paniom dnia następnego, kupując im prezenty i podarunki 14 marca, czyli dokładnie miesiąc po tradycyjnych walentynkach.
Dzień zakochanych w Chinach
Bardzo ciekawa jest historia święta zakochanych w Chinach. Tradycyjne chińskie walentynki przypadają na dzień 17 sierpnia i ze świętem tym wiąże się pewna legenda. Opowiada ona o parze zakochanych, młodych ludzi, którzy żyli z sobą u zarania dziejów. Któregoś dnia zazdrośni bogowie zabrali duszę dziewczyny do siebie, a jak to w baśniach bywa, chłopak wyruszył do nieba, by ją odzyskać.
Gdy młodzieniec był już prawie u celu, jeden z bogów stworzył między kochankami rzekę, która ich od siebie rozdzieliła na zawsze. Rzeka ta to Droga Mleczna, którą widzimy na pogodnym, bezchmurnym niebie. Legenda opowiada również o innej bogini, która wzruszona wielką miłością młodych ludzi raz w roku wysyła ptaki, by te utworzyły most, przez który zakochani mogą spotkać się na jedną tylko noc. Do dziś w święto zakochanych, chińskie dziewczęta popisują się swoimi umiejętnościami w przeróżnych sztukach. Chcą tym samym zwrócić na siebie uwagę chłopców, pilnie im się tego dnia przyglądającym.
Źródło: https://www.naszeszlaki.pl/archives/46237