28 stycznia 2023

Stanisław Wyspiański łączy pokolenia

Szkoły zajmują ważne miejsce w środowisku lokalnym, dlatego nasza placówka nawiązuje relacje z różnego typu organizacjami, działającymi w naszej gminie. Dobrym przykładem takiej współpracy była wizyta uczestników Koła Seniora z Węgrzc, Klubu 60+ z Zielonek oraz emerytowanych nauczycieli, podczas której zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć przedstawienie “My wszyscy z niego – z dramatu Wyspiańskiego”. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 23 stycznia w sali teatralnej.

Stanisław Wyspiański jest patronem naszej szkoły, wybór ten podyktowany był, między innymi tym, że w ostatnich miesiącach życia poeta mieszkał w pobliskich Węgrzcach. Był już wtedy bardzo chory, ale nadal tworzył. W Węgrzcach odwiedzali go sławni pisarze, np. Władysław Reymont czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Artysta przyjmował także wizyty mieszkańców, między innymi podczas dożynek w 1907. Dziś postać Wyspiańskiego scala społeczność gminy, przygotowania do obchodów kolejnych rocznic są okazją do współpracy, spotkań, zacieśniania więzów.

Koło Seniora z Węgrzc oraz Klub 60+ z Zielonek są przykładem inspirującej, aktywnej pracy na rzecz rozwoju kultury, kultywowania tradycji, wspierania i aktywizacji osób w starszym wieku. W kręgu zainteresowań Koła Seniora znajduje się również postać Wyspiańskiego, jego członkowie co roku, 8 maja, włączają się w obchody imienin artysty. W minionym roku Seniorzy przygotowali ciekawy projekt – quest po Węgrzcach. Quest jest to zabawa terenowa, rodzaj spaceru, który prowadzi uczestników po ciekawych miejscach, wykorzystuje się do tego specjalną instrukcję z mapą, zagadkami i zadaniami. Projekt Seniorów to wycieczka po ważnych historycznie miejscach w Węgrzcach, między innymi związanych z osobą Stanisława Wyspiańskiego. Spacer kończy się pod budynkiem naszej szkoły przy pomniku poety. Uczniowie z Bibic z pewnością chętnie skorzystają z tej ciekawej propozycji poznawania historii naszej gminy.

Podczas wizyty przewodnicząca Koła i jednocześnie radna gminy Zielonki pani Zofia Kot pięknie zarecytowała wiersz “czwartego wieszcza” “Niech nikt nad grobem mi nie płacze”.

Centralnym punktem tego wyjątkowego spotkania była inscenizacja wystawiona przez uczniów klas 4a, 4c, 6c, 6d pod opieką nauczycieli: p. Magdaleny Badury, p. Agaty Cieśli, p. Józefy Nocoń i p. Tomasza Nalepki. Przedstawienie powstało z okazji Święta Patrona Szkoły. Gra aktorska, taniec i śpiew naszych uczniów wzbudziły podziw zaproszonych gości. Niektórzy z Seniorów mieli okazję przeżyć dodatkowe wzruszenia, ponieważ na scenie wystąpiły ich wnuki, co pięknie połączyło się z niedawno obchodzonym Dniem Babci i Dziadka.

Wspólne świętowanie wzbogaciła obecność emerytowanych nauczycielek naszej szkoły, były wśród nich p. Danuta Pardiak, p. Anna Beliszczuk, p. Urszula Porębska, p. Wanda Miłoś . Pani dyrektor Anna Górka wyraziła radość z ich obecności i podziękowała za wieloletnia, owocną współpracę.

Spotkanie społeczności szkolnej z Seniorami i emerytowanymi nauczycielami było bardzo udane. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Stanisław Wyspiański łączy pokolenia.

Opracowanie: Ilona Bańcerowska