25 maja 2026

Sukces naszej szkoły – certyfikaty za działania prozdrowotne i profilaktyczne

Programy profilaktyczne promujące zdrowie

Z przyjemnością informujemy, że w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła uzyskała certyfikaty i dyplomy potwierdzające realizację ogólnopolskich programów edukacyjnych i profilaktycznych: „Bieg po zdrowie”, „Trzymaj Formę!” oraz „Znamię! Znam je?”. Otrzymane wyróżnienia są potwierdzeniem zaangażowania uczniów i nauczycieli w działania promujące zdrowy styl życia, profilaktykę zdrowotną oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw prozdrowotnych.

Realizacja programów umożliwiła uczniom poszerzenie wiedzy m.in. w zakresie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, profilaktyki uzależnień, troski o własne zdrowie oraz świadomego dbania o bezpieczeństwo i profilaktykę chorób. Podejmowane działania miały charakter edukacyjny, wychowawczy i profilaktyczny, angażując społeczność szkolną w liczne inicjatywy, zajęcia i projekty.

Cieszymy się, że wspólnie możemy tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu, rozwijaniu dobrych nawyków i budowaniu odpowiedzialnych postaw wśród naszych uczniów.

szkolny koordynator programów: Beata Pieńkowska

Certyfikat za udział w programie antynikotynowej edukacji zdrowotnej Bieg po zdrowie w roku szkolnym 2025-2026
Certyfikat za udział w programie edukacyjnym Znamię! Znam je w roku szkolnym 2025-2026
Dyplom za realizację programu edukacyjnego Trzymaj formę w roku szkolnym 2025_2026

30 kwietnia 2026

Dni Ziemi w naszej szkole – zobacz, jak działaliśmy dla planety!

„Dzień Ziemi” w klasach 4-8

      W dniach 20-24 kwietnia 2026 r. obchodziliśmy w naszej szkole „Dni Ziemi”. Z tej okazji nauczyciele biologii, chemii i przyrody przygotowali różne zajęcia tematyczne dla uczniów klas 4-8. Odbyły się:

  • warsztaty przyrodnicze na zajęciach przyrody w klasach 4 przeprowadzone przez uczennice z klas ósmych: Ninę Jaworską, Oliwię Myszkę, Lenę Sadowską, Amelię Sokół. Uczennice uczęszczają na  “Zajęcia rozwijające uzdolnienia biologiczne” prowadzone przez Panią Beatę Pieńkowską. Podczas zajęć uczniowie wskazywali prawidłowe rozwiązania, jak można pomóc Ziemi i utrwalali zasady segregacji odpadów. Ponadto rozwiązywali krzyżówkę przyrodniczą oraz poznali cykl życia produktu. Na koniec zajęć odbył się quiz edukacyjny kahoot „Dzień Ziemi” lub/i zabawa ruchowa z piłką- modelem Ziemi. Wszyscy obecni na zajęciach uczniowie otrzymali pod koniec zajęć naklejki z motywami zwierzątek;
  •  zajęcia tematyczne na lekcjach biologii „Zainwestuj w naszą planetę- jak dbać o środowisko?” w wybranych klasach 5-8. Odbyły się pogadanki,  uczniowie zagrali w quiz edukacyjny online  „Dzień Ziemi” dzięki czemu mieli możliwość utrwalenia i zwiększenia swojej wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska i przyrody;
  • uczniowie klas szóstych pod opieką Pani Moniki Stępień i Pana Macieja Ziobrowskiego wykonali ciekawe modele kręgowców i plakaty tematyczne, które stanowiły wystawę na korytarzu szkolnym: “W świecie kręgowców zmiennocieplnych- różnorodność biologiczna”;
  • chętni uczniowie klas siódmych pod opieką Pani Renaty Możdżeń wykonali plakaty na Dzień Ziemi. Zawierały one informacje: budowa Ziemi, skład pierwiastkowy Ziemi, ciekawostki o Ziemi, jak dbać o Ziemię. Plakaty stanowiły wystawę na korytarzu szkolnym przy Sali chemicznej;
  • chętni uczniowie klas 7-8 wzięli udział Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Pomysłodawcą konkursu jest Pani Beata Pieńkowska;
  • chętni uczniowie klas 8 pod opieką Pani Beaty Pieńkowskiej wykonali projekt „Ekosystem w słoiku”. Ponad 25 projektów stanowiło wystawę na parterze budynku szkoły;
  • uczennica klasy 6b, Alicja Kubek, opracowała projekt gry terenowej poświęconej zagadnieniom Dnia Ziemi. Gra obejmowała kartę pracy oraz kody QR prowadzące do odnalezienia plakatów na terenie szkoły.

Opracowanie: Beata Pieńkowska

22 kwietnia 2026

Nasi uczniowie nagrodzeni w konkursie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Gminny Konkurs Grafiki Komputerowej

W marcu odbył się Gminny Konkurs Grafiki Komputerowej dla uczniów klas 1-3 „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Organizatorem Konkursu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przybysławicach. Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca:

w kategorii klas pierwszych:
II miejsce Mikołaj Szot klasa 1f,
wyróżnienie Zofia Malinowska klasa 1g

w kategorii klas drugich:
wyróżnienie Maja Wabik klasa 2d

w kategorii klas trzecich:
III  miejsce Wojciech Aloszko klasa 3d.

Serdecznie gratuluję!

Opracowanie: Zofia Idzik

6 kwietnia 2026

Wiosenne Dni Zdrowia

Szkolny Tydzień Zdrowia

W dniach 23-27.03.2026 w naszej szkole odbywały się Wiosenne Dni Zdrowia pod hasłem „Zdrowo na wiosnę: aktywnie i radośnie!”. Celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej oraz prawidłowego odżywiania wśród uczniów.

W ramach obchodów w klasach 4-8 zorganizowano wiele różnorodnych aktywności.  

Podczas zajęć na basenie przeprowadzono pływacki tor przeszkód przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Miał on na celu sprawdzenie umiejętności uczniów w różnych aspektach aktywności w wodzie. Tor obejmował elementy techniczne pływania, zadania wymagające pływania pod wodą oraz elementy skoków do wody. Na sali gimnastycznej rozegrano również turniej piłki siatkowej, w którym brało udział 14 zespołów, w tym 4 zespoły ze Szkoły Podstawowej w Michałowicach. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, przebiegał w atmosferze zdrowej rywalizacji i dostarczył uczestnikom wiele radości oraz pozytywnych emocji. Dodatkowo uczniowie mogli uczestniczyć w aktywnościach ruchowych, takich jak „Just Dance” na szkolnym korytarzu podczas długich przerw.

Przez dwa dni odbywały się obchody Europejskiego Dnia Mózgu, dzięki czemu uczniowie mogli pogłębić tematykę związaną z budową i funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego stanowiącego centrum dowodzenia całego naszego organizmu. Podczas dnia pod nazwą „Myślący wtorek” podczas długich przerw na korytarzach mogli rozwijać logiczne myślenie, pamięć oraz koncentrację podczas rozgrywek szachowych. W trakcie dnia „Tańcząca środa” mogli sprawdzić swoją koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Podczas długich przerw wybrani uczniowie z różnych klas przeprowadzili zabawy taneczne dla pozostałej społeczności uczniowskiej. Tańczyli „Belgijkę” jak i inne tańce. Dodatkowo uczniowie niektórych klas wykonali modele przestrzenne mózgów, układali mózgi z klocków korbo, wykonywali z plasteliny projekty neuronów oraz tworzyli łamigłówki i zadania biologiczne. Na lekcjach Edukacji Zdrowotnej przeprowadzono pogadanki o zdrowiu oraz na temat: Jak dbać o swój mózg?

Dużym zainteresowaniem cieszyła się Zumba w sali teatralnej, która łączy elementy fitnessu, tańca i zabawy przy energicznej muzyce, dzięki czemu sprzyja poprawie kondycji, koordynacji ruchowej oraz dobremu samopoczuciu.

W trakcie tygodnia uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę i szczęście, biorąc udział w zabawie „Koło Fortuny”. Kręcili kołem i odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia, odżywiania i aktywności fizycznej. Na każde dziecko, które odpowiedziało poprawnie czekała nagroda.

Klasy 4 realizowały projekt „Zasady zdrowego stylu życia” w ramach którego poznawali podstawowe zasady zdrowego odżywiania, znaczenie aktywności fizycznej oraz odpowiedniej ilości snu.

Natomiast klasy 8 przygotowały wystawę na temat: „Chemia na talerzu”, poszerzającą wiedzę na temat roli różnych składników odżywczych w organizmie. Dodatkowo uczniowie niektórych klas brali udział w akcji: „Tornister na wagę”, podczas której sprawdzali, czy ich plecaki są przyjazne dla kręgosłupa.

W tym tygodniu ogłoszono również wyniki konkursu: Poradnik dla ucznia – „Trzymaj formę każdego dnia”. Wyłoniono laureatów, przyznając miejsca I–III oraz wyróżnienia, nagrodzeni uczniowie otrzymali upominki. Poradnika dla ucznia – „Trzymaj formę każdego dnia”  Zwieńczeniem obchodów był V Turniej Zdrowia dla uczniów klas 7, który stanowił podsumowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Na turnieju gościliśmy przedstawicieli Oddziału Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia PSSE w Krakowie. Zwycięska drużyna, otrzymała między innymi nagrodę dla całej klasy w postaci kosza ze zdrowymi owocami. Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się dużą wiedzą, kreatywnością i zaangażowaniem. Wiosenne Dni Zdrowia – V Turniej Zdrowia.

Wiosenne Dni Zdrowia przebiegły w radosnej atmosferze i spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów  i nauczycieli. Były doskonałą okazją do połączenia nauki z aktywnością fizyczną oraz do kształtowania zdrowych nawyków.

  Opracowanie: Renata Możdżeń
 Zespół ds. Promocji Zdrowia

2 kwietnia 2026

Światowy Dzień Wody na świetlicy

Dzień Wody w Świetlicy – Woda, woda, wszędzie woda!

Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca to wspaniała okazja do uświadamiania i pogłębiania wiedzy o tym jak kluczową rolę pełni woda w naszym życiu oraz funkcjonowaniu całej planety. Również w naszej szkole szeroko poruszamy ten temat, podkreślając potrzebę szanowania zasobów i dbanie o czystość środowiska wodnego. 

Obchody Światowego Dnia Wody, na świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy już w poniedziałek 16 marca. W ramach wydarzenia odbył się „Rekord picia wody”, gdzie uczniowie z klas 1-3 przebywających na świetlicy wspólnie pili czysta wodę, promując w ten sposób zdrowe nawyki nawadniania organizmu. Oprócz licznych pogadanek, dzieci oglądały prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne. Ponadto uczniowie śpiewali piosenki o wodzie i wykonali szereg prac plastycznych.

Na korytarzu przygotowano gazetkę tematyczną, na której znalazły się najważniejsze informacje oraz ciekawostki dotyczące wody.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia. Podczas eksperymentu „Jaki kształt ma woda?” uczniowie przekonali się, że woda przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje. W doświadczeniu „Rozpuści się czy nie?” sprawdzali, które substancje rozpuszczają się w wodzie, a które nie. „Magiczny palec” pokazał właściwości napięcia powierzchniowego, natomiast doświadczenie z wodą i świeczką pozwoliło zaobserwować, jak zachowuje się powietrze i woda pod wpływem ognia.

Wszystkie te wydarzenia były nie tylko interesujące, ale także skłoniły uczniów do wyciągania wniosków i refleksji nad tym, jak ważną rolę odgrywa woda w naszym codziennym życiu.

Opracowanie: Joanna Czekaj

30 marca 2026

Sportowe emocje i awanse – Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej

Igrzyska Młodzieży Szkolnej piłka ręczna

Sprawozdanie z gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej  dziewcząt i chłopców.

W dniu 27 marca 2026 r. w Szkole Podstawowej w Zielonkach, odbyły się gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. W turnieju udział wzięły reprezentacje trzech szkół: gospodarze turnieju S.P. Zielonki, S.P. Bibice i S.P. Wola Zachariaszowska. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”.

Wyniki turnieju dziewcząt:

Wola Zachariaszowska – Zielonki             6:2,

Bibice – Zielonki                                       5:4,

Wola Zachariaszowska – Bibice                 9:5.

Tabela Końcowa:

  1. S.P. Bibice                                 2     4      14:9, ( awans do turnieju powiatowego )
  2. S.P. Wola Zachariaszowska   2     2       11-11,
  3. S.P. Zielonki                              2     0       6-11.

Skład drużyny z Bibic – dziewczęta: Lena Knap, Julia Franczak, Antonina Lipińska, Oliwia Sobutka, Maja Massalska, Gabriela Franaszek, Maja Wujkowska, Pola Pać, Klaudia Dąbrowska, Gabriela Czyż, Weronika Maziarz, Amelia Dominik, Hanna Figiel – Styrcz. Trener: Bartosz Oramus.

             Wyniki turnieju chłopców:    

Wola Zachariaszowska – Zielonki              2:10,
Bibice – Zielonki                                           4:7,
Wola Zachariaszowska – Bibice                  2:9.

Tabela Końcowa:

  1. S.P. Zielonki                  2     4     17:6, ( awans do turnieju powiatowego)     
  2. S.P. Bibice                                     2     2     13:9
  3. S.P. Wola Zachariaszowska        2     0     4:19.    

Skład drużyny z Bibic – chłopcy: Cezary Orszula, Aleksandr Krethovec, Filip Bienias, Leon Mamoń, Jan Mikrut, Oliwier Nowak, Kacper Miernik, Adam Smarzowski, Arkadiusz Dudek, Wojciech Sakwa, Austin Kumar – Kalinowski, Wiktor Franczak, Dawid Podgórski. Trener: Robert Smołka.

Opracowanie: Robert Smołka