28 marca 2023
Siódmoklasiści w akcji, czyli przybliżamy treści „Kamieni na szaniec”
W marcu uczniowie klas 7a i 7b mierzyli się z lekturą „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego – opowieścią o młodych harcerzach, którzy w czasie II wojny światowej w okupowanej Warszawie dzielnie działali w konspiracji na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego i poświęcili życie dla naszego kraju. Warto wspomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica śmierci chłopców.
Aby lepiej wczuć się w sytuację bohaterów i zapamiętać najważniejsze fakty z ich życia, siódmoklasiści podejmowali różnorakie aktywności i angażowali się w projekty artystyczne.
W celu utrwalenia zdobytych na lekcjach i z książki wiadomości wykonali niezwykłe „murale„, czyli plakaty nie tylko prezentujące informacje na temat lektury, ale także przypominające miejskie mury, na których hasła i rysunki tworzyli Rudy, Zośka i Alek. Chłopcy z klasy 7b nie zawahali się nawet użyć farby sprayu i przygotowanych przez siebie szablonów. Obie klasy wykazały się świetną współpracą i organizacją.
Nietypowym elementem lekcji dotyczącej życia w czasie okupacji niemieckiej było przybycie niezapowiedzianego gościa z gitarą – naszego bibliotekarza, pana Piotra Figury, który zgodził się zaprezentować swoje muzyczne umiejętności i nauczyć młodzież jednej z „zakazanych piosenek„, popularnego w czasie wojny utworu „Siekiera, motyka”. Uczniowie chętnie włączali się do wspólnego śpiewu, co słychać na nagraniach. Ćwiczenie to było okazją do porozmawiania o roli humoru i piosenek w tym trudnym dla Polaków czasie. Pan Figura analizował również z siódmoklasistami tekst oraz ciekawie opowiedział o losie jego autorki.
Ostatnią lekcją z cyklu poświęconego książce Kamińskiego była gra terenowa na terenie szkoły. Podzieleni na grupy uczniowie wraz z opiekunami mieli za zadanie szukać na korytarzach i w wyznaczonych miejscach ukrytych dla nich zadań oraz szyfrów. Spisali się świetnie! Ta nietypowa lekcja była możliwa do przeprowadzenia dzięki współpracy nauczycieli: pana Piotra Figury, pani Ilony Bańcerowskiej, pani Pauliny Popiołek, pani Agaty Cieśli oraz pani Joanny Otak, a także pań na portierni, za co bardzo dziękuję.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć ilustrujących przebieg wyżej opisanych działań.
Opracowanie: Patrycja Badysiak