19 maja 2023

„Turniej Zdrowia” w dniu 11 maja 2023 r.

„Turniej Zdrowia” w dniu 11 maja 2023r.

      W dniach od 8 maja 2023 r. do 12 maja 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Szkolny Tydzień Zdrowia pod hasłem „Tydzień Zdrowia uśmiechu doda” będący podsumowaniem całorocznych działań z zakresu promocji zdrowia. Z tej okazji odbyło się wiele ciekawych, różnorodnych działań promujących zdrowie skierowanych do społeczności szkolnej. Jednym z nich był „II Turniej Zdrowia” dla klas siódmych, który odbył się w dniu 11 maja 2023 r. Reprezentanci klas z trzech klas siódmych wzięli udział w 8 rundach konkursowych turnieju. Uczniowie rozwiązywali zadania biologiczne, zagadki, uczestniczyli w rozgrywkach sportowych. Zadania konkursowe dotyczyły szeroko rozumianego zdrowia, budowy człowieka, profilaktyki, prawidłowych zasad odżywiania się i aktywności fizycznej. Nawiązywały do programu „Trzymaj Formę”. Organizatorami i prowadzącymi turniej były nauczycielki biologii Pani Beata Pieńkowska i Pani Monika Stępień. Podczas turnieju pomagali prowadzącym uczniowie z klas ósmych z „Koła promującego zdrowie”: Julia Bienias, Jagoda Głowaty, Mikołaj Megiel i Leon Stopka, którzy między innymi zapisywali na tablicy punkty konkursowe, a pomiędzy rundami przedstawiali ciekawostki o zdrowiu.

       Punktualnie o godzinie 9:00 Pani Beata Pieńkowska po rozpoczęciu  wydarzenia i przywitaniu obecnych na sali, przekazała głos Pani dyrektor Annie Górce. Dyrektor szkoły przywitała wszystkich, w tym uczestników turnieju oraz przedstawiła przybyłych w tym dniu do szkoły znamienitych gości. Wśród gości byli przedstawiciele Sanepidu: kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSEE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn oraz starszy asystent Pani Beata Zuśka i młodszy asystent Pani Aleksandra Pachońska. Wśród obecnych gości na sali była oczywiście wicedyrektor szkoły Pani Monika Sikoń oraz zaproszona widownia- uczniowie z klasy 4b, 4c i 7c pod opieką nauczycieli. Prowadząca turniej p. Beata Pieńkowska przed rozpoczęciem turnieju przedstawiła pokrótce gościom, że będąc Szkołą Promującą Zdrowie cyklicznie podejmujemy działania z zakresu promocji zdrowia, a  zorganizowany „II Turniej Zdrowia” to jedno z takich działań. Przed rozpoczęciem turnieju nastąpił miły moment wręczenia nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Przyrodniczego „Przyrodniczy mistrz”. Po wręczeniu nagród ustalono skład komisji konkursowej- przewodniczącymi komisji zostały kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSEE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn oraz dyrektor naszej szkoły Pani Anna Górka, a członkami komisji przedstawiciele Sanepidu Pani Beata Zuśka i Pani Aleksandra Pachońska.

      W tym momencie rozpoczął się właściwy „Turniej Zdrowia”, który składał się z 8 rund konkursowych:

Runda 1- „Wizytówka zdrowia” (przedstawienie nazwy drużyny lub wierszyka/hasła o zdrowiu oraz plakatu klasowego „Trzymaj Formę”)

Runda 2- „Wiem, co jem” (rozpoznawanie produktów)

Runda 3- „Witaminowe abecadło”- rozpoznawanie witamin po opisie (układanka)

Runda 4- „A teraz rusz głową” (quiz edukacyjny „Trzymaj formę”- „Kahoot”)

Runda 5- „Ruch to zdrowie”- krótkie rozgrywki sportowe

Runda 6- „Piramida odżywiania się i zdrowego stylu życia”- edukacyjne puzzle

Runda 7- „Wyzwania biologiczne- prawda/fałsz”

Runda 8- „Kalambury”- dyscypliny sportowe 

Po każdej rundzie uczniowie z widowni uczestniczyli w krótkim quizie- odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia. Pytania zadawane były przez przewodniczące komisji konkursowej. Uczeń, który prawidłowo odpowiedział na pytanie wygrywał zdrową przekąskę- owoc.

Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się ogromną wiedzą, umiejętnościami, kreatywnością i sprawnością fizyczną. Najlepszymi w turnieju okazali się uczniowie z klasy 7b, którzy zajęli I miejsce, natomiast uczniowie z klasy 7a i 7c zajęli ex aequo II miejsce.

Zwycięzców reprezentowali: Charlotte Grisvald, Maja Pająk, Piotr Kolasa, Szymon Krawczyk.

Po ogłoszeniu wyników Pani dyrektor Anna Górka pogratulowała wszystkim poziomu wiedzy, podziękowała również nauczycielom prowadzącym za przygotowanie „II Turnieju Zdrowia”. Gratulacje i słowa uznania dotyczące wiedzy i poziomu przygotowanego turnieju przekazała kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn. Następnie wręczono uczniom statuetkę za zdobycie I miejsca oraz dyplomy dla klas. Uczestnicy turnieju otrzymali drobne nagrody (wśród nich były ananasy i inne zdrowe przekąski). Zwycięska drużyna wygrała dla klasy kosz pełen jabłek. Po wręczeniu nagród zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Nagrody dla uczestników turnieju oraz uczniów biorących udział w zabawie edukacyjnej o zdrowiu „Koło fortuny”, Wiosennej Olimpiadzie Sportowej (klasy I- III)  ufundowała Rada Rodziców, upominki dla zwycięzców „II Turnieju Zdrowia” przekazała kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSEE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn. Przekąski zdrowia dla uczestników „II Turnieju Zdrowia”, zabawy edukacyjnej o zdrowiu „Koło fortuny”  dostarczył również Pan Kamil Calik.

Serdecznie dziękujemy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy, zaangażowania i wspaniałej współpracy. Byliście wspaniali !!!

Organizatorzy i prowadzący turniej: Beata Pieńkowska, Monika Stępień