31 maja 2023

Szkolny Tydzień Zdrowia w świetlicy szkolnej

Szkolny Tydzień Zdrowia w świetlicy szkolnej

W ramach Szkolnego Tygodnia Zdrowia w świetlicy szkolnej odbyło się wiele wydarzeń promujących zdrowy styl życia. Jak ważne jest zdrowie już w XVI wieku pisał w swojej fraszce nasz wielki polski poeta Jan Kochanowski „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Pomimo upływu kilkuset lat to bardzo ważna i wciąż aktualna nauka.  Zdrowie jest najcenniejszą wartością jaką posiadamy w życiu, dlatego już od najmłodszych lat musimy o nie mądrze dbać, by jak najdłużej z niego korzystać. Hołdując tej zasadzie, wszystkie zajęcia w świetlicy szkolnej miały na celu popularyzowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, właściwego odżywiania, ale także profilaktyki zdrowotnej w myśl przysięgi Hipokratesa „łatwiej zapobiegać niż leczyć”. Pod hasłem „Zdrowe śniadanie” uczniowie dowiedzieli się o roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, dzięki któremu dzieci mają siłę i energię do nauki oraz zabawy. Pogadanki tematyczne oraz filmy edukacyjne, uświadamiały jak ważna jest rola warzyw i owoców w codziennej diecie. Miały również możliwość zapoznania się z piramidą żywienia. Dopełnieniem tego zagadnienia było wykonanie różnych  prac plastycznych oraz zabawa w „Kodowane owoce”. Oprócz powyższych zajęć tematycznych, zarówno w budynku, jak i na świeżym powietrzu zorganizowano uczniom gry i zabawy ruchowe i integracyjne. Ogromną popularnością cieszył się konkurs sportowy „Bicie rekordów”, który obejmował 4 konkurencje: rzut do celu, podbijanie piłeczki ping-pongowej, skakanie na skakance oraz kręcenie hula hop. Konkurs sportowy oprócz promocji aktywności fizycznej uczył postawy fair-play. Zrealizowano również akcję ważenia plecaków pod hasłem „Tornister na wagę”. Była to wspaniała okazja by porozmawiać z uczniami jak powinni zadbać o narząd ruchu, a w szczególności o kręgosłup. Dzięki tej akcji dzieci uświadomiły sobie, że konstrukcja kręgosłupa jest bardzo delikatna i łatwo ulega zmianom, zwłaszcza u młodych osób. Dlatego tak ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia oraz plecaków na obydwu ramionach, aby równomiernie obciążać nasz kręgosłup. Cała strefa świetlicy została ozdobiona wyciętymi z kolorowego papieru zdrowymi produktami, które powinny znaleźć się w codziennej diecie oraz sloganami „jakie korzyści daje nam uśmiech”.

Opracowanie: Elżbieta Halota, Maciej  Ziobrowski, Katarzyna Niechaj