9 października 2023

Śladami Mikołaja Kopernika, wycieczka po Krakowie

Śladami Mikołaja Kopernika, wycieczka do Krakowa uczniów klasy 2a i 2c

W dniach 25 i 26 września uczniowie klasy 2c i klasy 2a uczestniczyli w niezwykłej wycieczce po Krakowie. Tematem naszych wędrówek po królewskim mieście była postać wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada 550 rocznica jego urodzin. Oprócz miejsc związanych z polskim astronomem uczniowie poznali wiele legend i ważnych miejsc w historii Polski. Wysłuchali znanego w całym kraju hejnału mariackiego. Odwiedzili również Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, w której obecnie mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacerując ulicą Grodzką, Kanoniczą uczniowie dotarli na Wzgórze Wawelskie. Stojąc naprzeciw Katedry Wawelskiej – najważniejszej  świątyni w Polsce, która jest  miejscem spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych, wzięli udział w inscenizacji koronowania króla. Następnie przeszli pod pomnik dobrego znajomego – smoka wawelskiego, gdzie pan przewodnik przypomniał dzieciom legendę o tym strasznym potworze.  Później spacerowym krokiem ruszyliśmy w kierunku autokaru. Czy można piękniej i ciekawiej spędzić dzień w Krakowie?

Opracowanie: Dorota Wesołowska, Renata Kwietniowska