11 października 2023

Tydzień Kultury Ludowej

Tydzień Kultury Ludowej. Święto Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki

W październiku w naszej szkole będzie trwał Tydzień Kultury Ludowej, który poprzedzi Święto Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki. Zostało ono ustanowione uchwałą Rady Gminy Zielonki. Organizatorem święta jest Izba Regionalna działająca w strukturach Biblioteki Publicznej w Zielonkach. Będzie to wspaniała sposobność do budowania poczucia przynależności do wspólnoty regionalnej, lokalnej tożsamości oraz więzi z historią swojej „małej ojczyzny”. Mieszkańcy Bibic i okolic są dumni, że noszenie tradycyjnego stroju krakowskiego przy okazji wszelkich uroczystości i imprez staje się powszechne w lokalnej społeczności.

W naszej szkole wychowawcy oddziałów i nauczyciele podejmą różne działania w celu propagowania wiedzy o folklorze i sztuce ludowej podkrakowskiej. Będą to m.in.: warsztaty plastyczne polegające na kolorowaniu elementów stroju krakowskiego, wykonywaniu z bibuły ozdób typu pajączek, czytanie legend regionalnych lub krakowskich, konkurs plastyczny – Ludowe motywy kwiatowe inspirowane strojem krakowskim, wystawy dotyczące historii stroju krakowskiego w naszej szkole, przybliżanie na zajęciach z wychowawcą twórczości ludowej malarki Katarzyny Gawłowej, związanej z regionem Zielonek, porównywanie wesel – współczesnego i tego ukazanego w filmie A. Wajdy „Wesele” zrealizowanego na podst. dramatu S. Wyspiańskiego pt. „Wesele”, wizyty w Izbie Regionalnej w Zielonkach, w Kulturotece w Bibicach. Uczniowie klas starszych będą mogli przeprowadzić etno-wywiad z babcią lub dziadkiem na temat kultywowania tradycji w naszym regionie. W Izbie Regionalnej w Zielonkach znajdują się eksponaty ludowe, stroje krakowskie damskie i męskie, wyposażenie wiejskich domów i inne elementy ludowe codziennego użytku lub związane z pracą w polu. W dniu 17 października 2023 r. będziemy gościć Pana Zbigniewa Grzyba, propagatora kultury ludowej, inicjatora Festiwalu Godka Krakoska. Dzięki temu festiwalowi stara się wskrzeszać gwarę krakowską. Za działania na rzecz popularyzacji gwary pan Zbigniew Grzyb został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę. Na prelekcji obecny będzie również Dyrektor Biblioteki w Zielonkach, pan Mariusz Zieliński.  Pani Anna Węgrzynowicz-Szastak przygotowała dla nauczycieli i wychowawców cały pakiet edukacyjny, w którym do wykorzystania są opisy strojów ludowych, leksykon zawierający nazwy poszczególnych elementów stroju damskiego i męskiego, quizy, ciekawostki, plansze, obrazy, historia stroju ludowego z różnych stron Polski, jedną z propozycji jest nagranie melodii „Krakowiaka” i „Hejnału krakowskiego”.

Od wielu lat mieszkańcy Bibic uczestniczą w dożynkach gminnych czy sołeckich, odpustach parafialnych, procesjach Bożego Ciała, reprezentują gminę na Targach Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym w Krakowie występując w strojach krakowskich.

W tym roku szkolnym Tydzień Kultury Ludowej rozpoczął się uroczystością  ślubowania uczniów klas pierwszych, którzy wystąpili w strojach krakowskich i zatańczą krakowiaka.

Tydzień Kultury Ludowej i Święto Stroju Krakowskiego są okazją do propagowania wiedzy etnograficznej swojego mikroregionu i kształtowania poczucia przynależności do wspólnoty, lokalnej tożsamości i więzi z kulturą i historią małej Ojczyzny.                                                                                      

Opracowanie: Eliza Emerla