25 października 2023

Tydzień Kultury Ludowej na świetlicy szkolnej

Tydzień Kultury Ludowej na świetlicy szkolnej

Po raz drugi w naszej szkole od 16 do 22 października 2023 r. trwał Tydzień Kultury Ludowej połączony ze Świętem Stroju Krakowskiego. W tym czasie cała szkoła została pięknie udekorowana, stanęły banery informacyjne, wystawy oraz manekiny przyozdobione w stroje krakowskie.

Równie mocno w obchody tych dni zaangażowała się świetlica. Wszyscy wychowawcy świetlicy szkolnej przeprowadzili szereg zajęć dotyczących zwyczajów i obyczajów ziemi krakowskiej, a młodszym uczniom czytano legendy krakowskie. Uczniowie oglądali prezentacje, tańce regionalne oraz słuchali pieśni ludowych.

Na korytarzu na parterze przed salami świetlicowymi stanęły pięknie udekorowane banery z opisem stroju krakowskiego damskiego i męskiego, a pomiędzy nimi ustawiono strój krakowski na manekinie, dzięki czemu dzieci miały możliwość zobaczyć jego piękne zdobienia oraz charakterystyczne elementy. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych, które wyeksponowano na gazetkach szkolnych, rozwiązywali zagadki oraz quizy dotyczące stroju krakowskiego. Dodatkowo uczniowie klasy 7a i 8c wykonali piękne czapki krakuski. Z całą pewnością był to dla dzieci doskonały czas i okazja by bliżej poznać historię oraz kulturę swojego regionu, swojej „małej ojczyzny”.

Opracowanie: Maciej Ziobrowski