26 października 2023

Pierwszaki poznają tradycje i zwyczaje ludowe

Pierwszaki świętują - Tydzień Kultury Ludowej

Stało się już tradycją, że w gminie Zielonki świętujemy Tydzień Kultury Ludowej. Jest to wspaniała okazja do przybliżenia uczniom  zwyczajów i folkloru naszego regionu.  Szkolny tydzień kultury ludowej rozpoczęliśmy od uroczystości pasowania na ucznia, podczas której pierwszoklasiści tańczyli krakowiaka w tradycyjnych strojach krakowskich.

Podejmujemy  wiele ciekawych działań mających na celu poszerzenie wiedzy  uczniów na temat gwary, krakowskiego stroju, rękodzieła ludowego i dziedzictwa. Korytarze szkole ozdobiły oryginalne stroje ludowe pochodzące z różnych zakątków regionu. Nie zabrakło także zdjęć, ilustracji oraz tematycznych pracy plastycznych.

Uczniowie kl. 1b uczestniczyli w cyklu warsztatów ludowych przygotowanych we współpracy z bibicką Izbą Regionalną oraz oddziałem Biblioteki Publicznej w Zielonkach. Klasę odwiedziła p. Katarzyna Bobrowska, która przygotowała dla uczniów prezentację multimedialną mającą na celu przybliżenie dzieciom historii i wyglądu krakowskiego stroju ludowego. Uczniowie wysłuchali fragmentów książki Adama Szafrańca pt. Przygody gąski Zielonki opowiadających o zwyczajach  i tradycjach ludowych.

Krakowskie stroje oraz rękodzieło ludowe zaprezentowała dzieciom p. Anna Sobczyk podczas warsztatów prowadzonych w Izbie Regionalnej w Bibicach. Uczniowie mieli okazję podziwiać także stroje pucheroków i wyposażenie tradycyjnej chłopskiej chaty. Pośród eksponatów Izby Regionalnej uczniowie  zwrócili szczególną uwagę na  posagową skrzynię panny młodej ozdobioną motywami roślinnymi.  Wizyta w Izbie Regionalnej stała się dla uczniów inspiracją do kreatywnych działań plastycznych, w ramach, których wykonane zostały „krakowskie malowane skrzynie”.

Opracowanie: Iwona Strojek