28 października 2023

Tradycyjne wykopki z udziałem klas piątych

Klasy piąte - Tydzień Kultury Ludowej

W ramach Tygodnia Ludowego 20 października wszystkie klasy piąte w towarzystwie swoich opiekunów wybrały się na tradycyjne wykopki. Celem naszej wyprawy było nie tylko zapoznanie się z tradycjami i folklorem lokalnej społeczności, ale także promowanie zrozumienia i szacunku dla dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy mieli okazję poznać tradycję związane z uprawą roli    i zbiorami oraz dowiedzieć się o specyfice życia na wsi.  Pod okiem doświadczonych rolników, uczniowie samodzielnie zbierali ziemniaki, doświadczając trudu związanego z pracą na roli oraz zdobyli wiedzę na temat różnych gatunków ziemniaków, ich uprawy i znaczenia w diecie.  Uczniowie zobaczyli   również dawne i obecne sprzęty służące w gospodarstwie oraz poczuli na własnej skórze trud pracy gospodarzy. Watro jednak było, bo w nagrodę za pracę mogliśmy skosztować tradycyjnie pieczonych w słomie ziemniaków i spróbować swoich sił w jeździe konnej. Ta cudowna lekcja na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowanie: Marta Wątroba