30 października 2023

Dzień Dyni

Dzień dyni

Koniec października to jesień w pełni. Wyjątkowy czas.  Czujemy wtedy zapach suchych szeleszczących liści i słodki smak owoców.  Nasze oczy nie mogą nacieszyć  się ciepłymi kolorami drzew i  warzyw a wśród nich Dyni. Królowej jesiennego ogrodu.

W dniu 17 października b. r. klasa 1b obchodziła nietypowe  święto jakim jest Dzień Dyni.

Była to wspaniała okazja do nauki i zabawy dla ciekawych świata pierwszaków. Sala klasowa została udekorowana rysunkami i figurkami dyni różnego rodzaju a dzieci mogły się w tym dniu ubrać „na dyniową modę”. Lekcje zaczęły się od zabaw muzyczno-ruchowych i interaktywnych. Dzieci poznały budowę rośliny, historię jej  pochodzenia i wartości odżywcze. Podziwiały różne gatunki tych wyjątkowych warzyw i eksperymentowały z nimi.  Mierzyły i ważyły wyjątkowe okazy, porównywały je pod względem wielkości i ciężaru.  Na lekcji wychowania fizycznego odbyły się dyniowe zawody sportowe. Klasę odwiedzili także bibliotekarze szkolni, którzy przygotowali dla dzieci zajęcia z papieroplastyki oraz opowiadanie pt. Franklin i  wielka dynia z serii o przygodach małego żółwia. Na zajęciach sensorycznych uczniowie poznawali walory smakowe dyni oraz jej przetworów.  Do drugiego śniadania mogliśmy spróbować dżemów i musów dyniowych, ciasta, pestek oraz marynowanej dyni. Na lekcji plastyki dzieci wykonały „dyniowe stworki” z małych dyni ozdobnych. Ten nietypowy dzień zakończyła lekcja języka angielskiego, na której pierwszaki poznawały ciekawostki związane z obchodami dnia dyni w Anglii m. in festiwal dyni  Pumpkin Patch w Avon Valley. A jak się bawiliśmy zobaczcie sami.

Opracowanie: Iwona Strojek