7 listopada 2023

Czy wiesz, że mrówka ma dwa żołądki?

Czy wiesz, że mrówka ma dwa żołądki?

To były niesamowite warsztaty. Uczniowie klasy 3c uczestniczyli  w warsztatach przyrodniczych  o życiu mrówek-  zorganizowanych przez panią Karolinę Kwiecień w Centrum Kultury im. Henryka Jordana w Krakowie.

Uczniowie poznali budowę mrówki, budowę mrowiska. Dowiedzieli się, która mrówka za co jest odpowiedzialna w mrowisku oraz ,że są zielone mrówki. Były też ciekawostki np.: mrówki mają dwa żołądki, jeden do karmienia siebie, a drugi do karmienia innych. Czasem widzimy mrówki „całujące się”, w rzeczywistości karmią się nawzajem. Proces ten pozwala niektórym mrówkom pozostać i opiekować się gniazdem, podczas gdy inne wychodzą w poszukiwaniu pożywienia. Okazało się również, że mrówki nie mają płuc. Ze względu na swoje rozmiary mrówki nie mają skomplikowanego układu oddechowego jak my, więc oddychają przez spiracle, które są niczym innym jak otworami rozmieszczonymi po bokach ciała. Uczniowie dowiedzieli się też jak ważne jest znaczenie mrówek dla ekosystemu leśnego.  Dzieci podglądały życie mrówek  w szklanym akwarium i poznały tajniki zakładania hodowli mrówek w domu.

Następnie poznali rożne typy mikroskopów, jak pracować z mikroskopem i jak odpowiednio przenosić materiał na szkiełko mikroskopu. Oglądali mrówki i inne obiekty pod mikroskopem  elektronowym i cyfrowym. Na zakończenie warsztatów uczniowie pracowali w grupach, wykonali mrówkę z przygotowanych elementów plastycznych i opisywali budowę  oraz cykl rozwoju mrówki.

Opracowanie: Małgorzata Pilch