10 listopada 2023

Teatrzyk kamishibai – „Brzydkie kaczątko”

Brzydkie kaczątko

W ramach omawiania lektury, uczniowie z klasy 1f obejrzeli i wysłuchały bajki o ,,Brzydkim kaczątku”, przedstawionej w formie ,,Teatrzyku Kamishibai”. To niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Statyczne obrazy ożywają w trakcie snucia opowieści, dopełniając walor literacki przedstawienia. Uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z tą formą prezentacji lektury i byli zainteresowani sposobem prezentacji oraz opowieścią o losach łabędziątka, które wykluwa się z jaja wysiadywanego przez kaczkę.  Uczniowie dowiedzieli się, że słowo „kamishibai”, pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztukę”. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji lub teatrem obrazkowym.

Opracowanie:  Sylwia Płusa-Lasek, Zuzanna Boczkowska