21 listopada 2023

Dzień Czystego Powietrza na świetlicy szkolnej

Dzień Czystego Powietrza na świetlicy szkolnej

14 listopada to „Dzień Czystego Powietrza”, który w naszym kraju obchodzony jest od 2005 roku. Głównym celem akcji jest  walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwa, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów, smog czy spaliny samochodowe.

W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza. Każdy z nas codziennie podejmuje wybory, które przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a często również na stan powietrza, którym oddychają ludzie na drugim końcu świata. Codziennie decydujemy o tym, z jakiego środka transportu skorzystamy, w jaki sposób ogrzejemy nasze domy, czy jaką ilość zanieczyszczeń „wprowadzimy” do środowiska poprzez nasze wybory konsumenckie.

W tym dniu również nasi uczniowie wraz z wychowawcami na świetlicy szkolnej zaangażowali się w obchody „Dnia Czystego Powietrza”. Przeprowadzono pogadanki na temat zanieczyszczeń powietrza, dyskutowano o skutkach zanieczyszczeń oraz o sposobach zapobiegania im. Wykonano baner informacyjny, oglądano również filmy edukacyjne. Dodatkowo przeprowadzono wiele ciekawych doświadczeń dotyczących powietrza jak: „duch w butelce”, „ściśnięte powietrze”, „trik ze świeczką”, czy „doświadczenie z odkurzaczem”. Jako podsumowanie uczniowie wykonali prace plastyczne, które zamieszczono na gazetce szkolnej.

Dzięki podjętym tematom o czystym powietrzu nasi uczniowie będą świadomi wyzwań, które dotyczą bezpośrednio ich samych oraz tego, jak skutecznie przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza tak, by mogli żyć w zdrowym środowisku. Dzień Czystego Powietrza w Polsce to dzień, w którym powinniśmy w szczególny sposób zachęcać wszystkich do codziennych inicjatyw, aby polepszyć jakość powietrza, którym oddychamy.

Opracowanie: Maciej Ziobrowski