10 grudnia 2023

Gdzie kryje się matematyka?

Uczniowie klasy 1f w ramach programu Uniwersytet Dzieci realizują projekt „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”. Uniwersytet Dzieci to fundacja na rzecz pozytywnej zmiany edukacji. Nauczyciel poprzez przygotowane scenariusze może realizować dowolnie wybrany przez siebie projekt dostosowany do potrzeb i zainteresowań swoich uczniów. Uczniowie poprzez zabawę i praktyczne zadania rozwijają swoje umiejętności matematyczne. Uczą się dostrzegać matematykę w prozie życia i codziennych czynnościach. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy miary tj. tuzin, kopa, miarka. Dowiedzieliśmy się dlaczego stopa Faraona była taka ważna i jak dawniej odmierzano produkty, materiały oraz odległości. Przystąpiliśmy do ćwiczeń praktycznych z użyciem miarek tj. dłoń, łokieć, stopa porównaliśmy nasze pomiary i zweryfikowaliśmy je z pomiarem precyzyjnych narzędzi pomiarowych. Na koniec sprawdziliśmy ile papieru mieści się w rolce- okazało się, że całkiem sporo. Na kolejnych zajęciach będziemy zajmować się zagadnieniami czasu.

Opracowanie: Sylwia Płusa-Lasek