21 stycznia 2024
“Wyspiański byłby dumny” – Święto Patrona Szkoły
15 stycznia to dla naszej szkoły dzień szczególny – święto Patrona Szkoły Stanisława Wyspiańskiego. Podobnie jak miejsce, z której pochodzimy wpływa na naszą osobowość, tak atmosfera i “duch” szkoły kształtuje jej uczniów.
Mury naszej szkoły, od 54 lat przenika obecność wyjątkowego patrona – Stanisława Wyspiańskiego. Przypomniała o tym pani dyrektor Anna Górka w przemówieniu na rozpoczęcie obchodów Dnia Patrona. Podkreśliła, iż nasz patron był artystą wszechstronnym, a sztuka, którą tworzył i jego spojrzenie na świat, nieustannie inspirują młodzież i nauczycieli.
Wśród zaproszonych na naszą uroczystość gości byli obecni: wójt gminy Zielonki p. Bogusław Król, wiceprzewodnicząca rady gminy Zielonki p. Marzena Gadzik- Wójcik, radna gminy Zielonki i przewodnicząca Koła Seniora z Węgrzc, p. Zofia Kot, radna gminy Zielonki p. Anna Leginowicz, przewodniczący Rady Rodziców p. Przemysław Kułyk, dyrektor Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach p. Marek Płachta, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach p. Mariusz Zieliński oraz ks. proboszcz Wojciech Warzecha. Ich obecność podkreśliła znaczenie tego święta dla lokalnej społeczności.
Centralnym punktem obchodów Dnia Patrona była inscenizacja, w której wystąpili uczniowie z klasy 7c i 7d. Przenieśli nas oni do studia Dzień Dobry TVN, które wyjątkowo tego dnia nadawało ze Szkoły w Bibicach. Zaproszeni do studia goście opowiadali o życiu i sztuce Stanisława Wyspiańskiego, odsłaniając kolejne etapy jego twórczości. Wśród rozmówców znalazła się p. Monika Śliwińska – autorka biografii Wyspiańskiego, profesorowie ASP, zespół Made In Poland, który wykonał piosenkę do słów poety, panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie bibickiej szkoły. W całej transmisji nie zabrakło humorystycznych przerw na reklamy, prognozę pogody oraz nowoczesną muzykę, piosenkę w stylu rap wykonała uczennica klasy 6a Róża Kazana.
Aktorki wcielające się w rolę pań z Koła Gospodyń Wiejskich mówiły autentyczną godką krakowską, którą specjalnie dla naszej szkoły przetłumaczył p. Zbigniew Grzyb – znawca i propagator kultury i gwary krakowskiej, pomysłodawca Festiwalu Godki Krakowskiej. Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało swoje liczne talenty: śpiew, taniec oraz znajomość kulinariów z czasów, gdy żył poeta. Kącik kulinarny w studiu telewizyjnym zachwycił wieloma folklorystycznymi elementami, a goście mogli spróbować prawdziwych pierogów ulepionych przez nauczycielkę języka polskiego Agatę Cieślę.
Młodzież w kreatywny i nowatorski sposób przedstawiła twórczość Stanisława Wyspiańskiego, przeplatając w swojej inscenizacji elementy edukacyjne z humorem, co spotkało się z ciepłym przyjęciem zarówno gości jak i całej widowni. Swoje uznanie dla zdolności młodych artystów wyrazili zaproszeni goście: p. wójt Bogusław Król, p. Marzena Gadzik- Wójcik oraz p. Anna Leginowicz.
Pani dyrektor Anna Górka, podsumowując uroczystość, wyraziła ogromną wdzięczność zarówno nauczycielom, jak i uczniom za ich, talent, wkład i zaangażowanie. Jej słowa o tym, że “Wyspiański byłby z nich dumny” były największym uznaniem dla naszych aktorów i twórców. Scenariusz oraz całe wydarzenie przygotowały nauczycielki j. polskiego p. Magdalena Badura, p. Agata Cieśla oraz p. Józefa Nocoń, za oprawę muzyczną odpowiadał p. Tomasz Nalepka.
Ważnym aspektem tego dnia była transmisja na żywo zorganizowana przez panią Monikę Sikoń przy użyciu aplikacji MS Teams. Dzięki temu, wszystkie nieobecne osoby mogły dołączyć do uroczystości i wspólnie celebrować to szkolne święto.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona były wyjątkowe. Oryginalny scenariusz, bogactwo artystycznego przekazu oraz radosna atmosfera sprawiły, że wydarzenie to na długo pozostanie w naszej pamięci.
Opracowanie: Ilona Bańcerowska