3 marca 2024

Pierwszaki wreszcie zostali czytelnikami!

Pasowanie na Czytelników Biblioteki Szkolnej

My bibliotekarze bardzo chcielibyśmy, aby biblioteka była sercem szkoły, skarbnicą wiedzy, ale i miejscem wyciszenia, skupienia, odpoczynku, azylem dla wrażliwych, wytchnieniem dla każdego. Żeby tak się stało, musimy przyzwyczajać naszych czytelników do zasad panujących w bibliotece. Szczególną pracę musimy wykonać z najmłodszymi, pierwszoklasistami, którzy dopiero niedawno zostali uczniami naszej szkoły, uczą się czytać, nigdy jeszcze nie byli w bibliotece.

W naszej szkole jest sześć klas pierwszych, łącznie to 144 pierwszoklasistów. Pragniemy oznajmić, że wszyscy są już czytelnikami biblioteki szkolnej! Uroczystości pasowania odbyły się 30 stycznia oraz 1, 6 i 8 lutego.

Postaraliśmy się, żeby te spotkania były wyjątkowe. Naszymi przewodnikami po zaczarowanym świecie opowieści byli: wilk, który otrzymał od przyjaciół zadanie specjalne – przeczytać najciekawsze książki przygodowe i przeżyć niesamowite przygody, a także książka, która przysłała do pierwszaków list z prośbą o szanowanie książek. Uczniowie musieli wykazać się uważnym słuchaniem i znajomością postaci i przedmiotów z baśni i bajek. Pokazaliśmy naszym najmłodszym, że w bibliotece każdy może znaleźć coś dla siebie!

Uroczystość wprowadzenia pierwszaków do społeczności czytelników zakończyła się złożeniem przysięgi, pasowaniem, wręczeniem książki Justyny Bednarek pt. “Wnuczka antykwariusza”, wspólnym zdjęciem i możliwością pożyczenia pierwszej książki.

Dziękujemy wychowawcom klas pierwszych za pomoc, a paniom dyrektor Annie Górce i Barbarze Magierze za przybycie i pomoc w pasowaniu.

Opracowanie: Ilona Bańcerowska, Piotr Figura