24 marca 2024

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę

Uczniowie klas 2-3 w ramach zajęć świetlicowych, mają możliwość skorzystania z nauki pływania na szkolnym basenie.  Nauka ta odbywa się przez zabawę tak, by uczniowie chętnie korzystali z zajęć, a przy okazji poznawali style pływackie. Zajęcia takie składają się z części głównej, na której dzieci uczą się, bądź doskonalą naukę pływania oraz  z części rekreacyjnej – czyli zabawy . W tym roku po raz pierwszy reprezentowali nas w zawodach powiatowych uczniowie z klas 2 i 3. Uczniowie Ci, zostali wyłonieni podczas Zawodów Mikołajkowych na naszym basenie, które odbywają się co rok. I już za pierwszym razem nasi najmłodsi zawodnicy wrócili z medalami.

A są nimi : Jan Gzyl klasa 3f – I miejsce -styl dowolny, Mateusz Franczak 3f – II miejsce styl grzbietowy, Dominik Płaczek 3d- III miejsce styl grzbietowy, Lena Olszowy 3d – III miejsce – styl grzbietowy.

Wielkie brawa za tak wysokie osiągnięcia w pierwszych zawodach,
w których reprezentowali szkołę, a konkurencja była ogromna !!

Należy podkreślić, iż oprócz nauki pływania dzieci jak i zabawy, jest tu ogromny wpływ ruchu w wodzie na rozwój motoryczny i ruchowy. Pływanie jest o tyle bardziej efektywne od innych sportów, iż podczas jego wykonywania działa cały aparat ruchowy – prawie wszystkie partie mięśni. Dodatkowo mięśnie te ulegają sporemu rozciągnięciu. To podwójne działanie pływania na nie sprawia, że zwiększają one swoją siłę i nie skracając się funkcjonalnie. Pamiętajmy, że rozciąganie w okresie rozwoju dziecka jest niezwykle istotne, ponieważ krótkie mięśnie wytwarzają małą moc, ograniczając tym samy ruchomość i mobilność w stawach. Pływanie ma także zbawienny wpływ na układ oddechowy i układ krążenia. Pływając, pobudzamy krążenie i przepływ krwi. Tym samy wzmacniamy i wspomagamy serce i jego rozrost. Systematyczne pływanie to zdecydowanie jedna z najczęściej rekomendowanych dyscyplin sportowych. Nie ma drugiej takiej aktywności, która dba o prawidłową postawę ciała dziecka oraz w tak bezpieczny i skuteczny sposób pozwala skorygować u dzieci nieprawidłową sylwetkę.

Dlatego jeśli tylko nie ma przeciwskazań zdrowotnych, zapisujmy dzieci na zajęcia z pływania i te dla młodszych na świetlicy, ale i dla tych, które mają możliwość wyboru w klasach 4-8 !!! Warto skorzystać z basenu, który mamy u nas w szkole! Plusów dla zdrowia mnóstwo.

Nauczyciele wf na świetlicy : Magdalena Koperska, Bartosz Oramus, Albert Mężyk, Anita Poręczewska