24 marca 2024

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom, dlatego uczniowie klasy 2a i 2c wybrali się do Muzeum Etnograficznego w Krakowie, aby przypomnieć sobie o tradycjach i zwyczajach Wielkanocnych. Podczas trwania warsztatów miały możliwość przebywania wewnątrz izby podhalańskiej oraz izby krakowskiej sprzed ok. 100 lat. Podczas warsztatów pani przewodniczka opowiadała o przygotowaniach do świąt podczas trwającego 6 tygodni postu, przygotowaniu święconki, symbolice pokarmów, które należy włożyć do koszyczka oraz o dzieleniu się jajkiem- symbolem życia- podczas wielkanocnego śniadania. Dzieci wykonały świąteczną kartkę 3D z kolorowego papieru. Zaangażowanie prowadzących oraz uczestników sprawiły, że warsztaty upłynęły w bardzo sympatycznej atmosferze.

Opracowanie: Renata Kwietniowska, Dorota Wesołowska