15 kwietnia 2024

Udział 5a w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Trzymaj formę!”

Klasa 5a kształtuje kondycję

Uczniowie 5 a wzięli udział w program organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia.

Po zapoznaniu się z założeniami programu przystąpiono do planowania działań na wielu płaszczyznach. Uczniowie klasy 5 a wraz z nauczycielem wybrali obszary i działania oraz uzgodnili tematykę zajęć. Uczniowie pracowali nad projektem edukacyjnym: „Każdy jest kowalem swojego losu” – tworzymy makietę Talerza Zdrowego Żywienia. Ustalono  grupy zadaniowe. Wybrano metodę plastyczną. W fazie wstępnej uczniowie szczegółowo zapoznali się z opisem „Talerza Zdrowego Żywienia”. Za pomocą gliny szybkoschnącej uczniowie przygotowali makiety „Talerza Zdrowia”,  na którym znalazły się misternie wykonanie owoce i warzywa, produkty zbożowe i mleczne oraz produkty białkowe i tłuszcze.  Ponadto grupy  przygotowały hasła oraz slogany reklamowe na temat zdrowego żywienia, które zostały wykorzystane podczas prezentacji projektu. W następnym etapie grupy zaprezentowały efekty swoich działań na wystawie urządzonej w klasie oraz wzięły udział w konkursie międzyklasowym. Podczas pracy nad projektem uczniowie dzielili się spostrzeżeniami na temat zdrowego żywienia, opowiadali o zwyczajach żywieniowych w ich domach. Projekt ten zainspirował uczniów do tego, by sprawdzić jakie są polskie nawyki żywieniowe na tle innych krajów. Tak powstały kolejne prace uczniów, które zaprezentowali na godz. wychowawczej.

Realizacja projektu przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie z łatwością zauważyli, że  zdrowa dieta to podstawa, by utrzymać dobry humor, sprawność fizyczną. Projekt stał się wstępem do dalszych rozmów na temat odpowiedniego żywienia i podejmowania aktywności fizycznej.

Wychowawca klasy 5a