24 kwietnia 2024

„Tydzień Zdrowia” w świetlicy szkolnej

„Tydzień Zdrowia” w świetlicy szkolnej

W ramach Szkolnego Tygodnia Zdrowia trwającego od 15.04 – 19.04.2024 w naszej świetlicy szkolnej odbyło się wiele akcji promujących zdrowy tryb życia. Zdrowie jest najcenniejszą wartością jaką posiadamy w życiu, dlatego już od najmłodszych lat musimy o nie mądrze dbać, by jak najdłużej z niego korzystać. Stąd też wychowawcy świetlicy przeprowadzili liczne zajęcia tematyczne związane ze zdrowiem.

Głównym celem zajęć świetlicowych była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, profilaktyki medycznej, a także zwrócenie uwagi na ogromną rolę aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Pod hasłem „Zdrowie na talerzu” odbyły się zajęcia bogate w pogadanki, filmy edukacyjne, które uświadamiały jak ważna jest rola warzyw i owoców w codziennej diecie. Dzieci miały również możliwość zapoznania się z piramidą żywienia i aktywności fizycznej. Uczniowie brali udział w licznych zajęciach ruchowych w budynku szkolnym. Wspólnie z nauczycielami tańczyli w rytm muzyki. Dużym zainteresowaniem cieszył się taniec z Kubusiem pt. “Kubuś wytańcz witaminy”. Dopełnieniem tego zagadnienia było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką „Zdrowie na talerzu” oraz owoców metodą iris foldnig.

Zrealizowano też akcję ważenia plecaków, pod hasłem „Tornister na wagę”. Była to wspaniała okazja by porozmawiać z dziećmi nie tylko na temat zasad zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, ale również na temat tego jak powinniśmy dbać o nasz układ ruchu. W wyniku przeprowadzonej akcji średnia waga plecaka u dzieci z klas pierwszych wyniosła 3,6 kilograma, klas drugich 3,9 kilograma, a uczniów klas trzecich 5,3 kilograma. Najlżejszy plecak ważył 1,5 kilograma, natomiast rekord pod względem ciężkości odnotowano u ucznia klasy 3, którego plecak ważył aż 8,8 kilograma. Dzięki akcji „Tornister na wagę” dzieci uświadomiły sobie, że konstrukcja kręgosłupa jest bardzo delikatna i łatwo ulega zmianom, zwłaszcza u osób młodych, dlatego powinniśmy pamiętać o noszeniu odpowiedniego obuwia, ponieważ zapobiega to urazom stóp oraz niektórym schorzeniom układu ruchu. Ponadto dzieci same zwróciły uwagę na to, że plecak powinno nosić się na obydwu ramionach, aby równomiernie obciążać nasz kręgosłup, gdyż zapobiega to jego skrzywieniu.

Przeprowadzono akcję ,,Twoje zdrowe, kolorowe drugie śniadanie”- akcja promująca zdrowe odżywianie, rola warzyw i owoców w codziennej diecie. Wspólny zdrowy posiłek nauczycieli z uczniami.

Powstały liczne gazetki tematyczne, a cała strefa świetlicy została ozdobiona wyciętymi z kolorowego papieru zdrowymi produktami, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie.

Opracowanie: Wychowawcy świetlicy